Начало » Пазари » Животинска продукция
05.05.2015 г.

Вносители на сирене в Русия прилагат 3 начина за заобикаляне на забраната

Находчивост

Вносителите на сирене в Русия са открили 3 начина за заобикаляне на забраната за внос на определени хранителни стоки, въведена на 7 август 2014 г. спрямо САЩ, Канада, Европейския съюз, Норвегия и Австралия в отговор на санкциите, които същите държави наложиха спрямо Русия заради положението в Източна Украйна, съобщи електронното издание MilkNews, като се позова на проучване на руския Национален съюз на производителите на мляко. Оценки в проучването сочат, че само през ноември и декември 2014 г. са били внесени 8 800 тона сирена от ЕС, а през февруари 2015 г. – 3 400 тона.

За заобикаляне на забраната вносителите най-често съзнателно предоставят грешна информация за страната на произход на продукта. По тази схема през ноември и декември миналата година са внесени 2 800 тона сирена от ЕС. За страни на произход са били посочени Албания, Сърбия и Турция, макар сирената да са били произведени в Полша и Литва. Експертна проверка е показала, че посочените в документите производители не правят твърди и полутвърди сирена. Например в Сърбия една от компаниите, посочена в документите, произвежда само меки и саламурени сирена, а с нейното оборудване не могат да се произвеждат твърди и полутвърди сирена, които освен това не са популярни в страната. Измамата е възможна и поради факта, че руската федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен контрол (Россельхознадзор) не взема проби от внасяните сирена за изследване и не контролира качеството и безопасността им, а това прави невъзможно и проследяването на произхода на сирената, отбелязват браншовата организация, извършила проучването.

При по-изтънчената схема се използват разрешени за внос класификационни кодове от типа ТН ВЭД ТС (абревиатурата означава „Стокова номенклатура на външноикономическата дейност на Митническия съюз”). Най-вероятно някои от тези кодове са били пропуснати в постановлението за забрана за внос поради недоглеждане и това е позволило на вносителите честно да посочат при декларирането на стоките истинските страни-производители – Дания, Полша, Литва и Франция. През ноември и декември 2014 г. по този начин в Русия са били внесени над 6 хил. тона сирена, а използваният код е ТН ВЭД ТС 1901 90 990 0 – „продукти, наподобяващи сирене, произведени на базата на растителни мазнини”.  

Наблюденията на експертите обаче сочат, че най-находчивите вносители увеличават доставките на сирена под формата на безлактозни продукти, чийто внос бе изключен от забраната на 20 август 2014 г. Но всички твърди и полутвърди сирена също се включват в тази класификация. Поради тази причина експертите предвиждат значителен ръст на вноса на сирене в Русия от държавите, спрямо които е наложена забрана, именно по този начин.

Вносители на сирене в Русия прилагат 3 начина за заобикаляне на забраната
8141
 

Последни материали
Виж
До 22 април е отворен прием за подпомагане на занаяти в селските райони
Образци на възраженията се генерират автоматично до 7 февруари 2025 г.
Фермерите могат да се запознаят с обхвата на проекта на слой Физически блокове в СЕУ
Вече пазарната конюнктура определя износа, а не логистичните ограничения
Цялото зърно е печелившо за украинските фермери за пръв път през войната
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
Свързани материали
Виж
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Хванати са със сателитни снимки
Руснаците пренасочват краденото украинско зърно от Сирия към Египет
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
Русия определи квота за износ на зърно през 2025 година
По-оптимистични оценки за слънчогледовите реколти в Русия и Украйна
Русия отпусна над 630 милиона рубли за рекултивация на земеделска земя
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини