Начало » Пазари » Животинска продукция
05.05.2015 г.

Вносители на сирене в Русия прилагат 3 начина за заобикаляне на забраната

Находчивост

Вносителите на сирене в Русия са открили 3 начина за заобикаляне на забраната за внос на определени хранителни стоки, въведена на 7 август 2014 г. спрямо САЩ, Канада, Европейския съюз, Норвегия и Австралия в отговор на санкциите, които същите държави наложиха спрямо Русия заради положението в Източна Украйна, съобщи електронното издание MilkNews, като се позова на проучване на руския Национален съюз на производителите на мляко. Оценки в проучването сочат, че само през ноември и декември 2014 г. са били внесени 8 800 тона сирена от ЕС, а през февруари 2015 г. – 3 400 тона.

За заобикаляне на забраната вносителите най-често съзнателно предоставят грешна информация за страната на произход на продукта. По тази схема през ноември и декември миналата година са внесени 2 800 тона сирена от ЕС. За страни на произход са били посочени Албания, Сърбия и Турция, макар сирената да са били произведени в Полша и Литва. Експертна проверка е показала, че посочените в документите производители не правят твърди и полутвърди сирена. Например в Сърбия една от компаниите, посочена в документите, произвежда само меки и саламурени сирена, а с нейното оборудване не могат да се произвеждат твърди и полутвърди сирена, които освен това не са популярни в страната. Измамата е възможна и поради факта, че руската федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен контрол (Россельхознадзор) не взема проби от внасяните сирена за изследване и не контролира качеството и безопасността им, а това прави невъзможно и проследяването на произхода на сирената, отбелязват браншовата организация, извършила проучването.

При по-изтънчената схема се използват разрешени за внос класификационни кодове от типа ТН ВЭД ТС (абревиатурата означава „Стокова номенклатура на външноикономическата дейност на Митническия съюз”). Най-вероятно някои от тези кодове са били пропуснати в постановлението за забрана за внос поради недоглеждане и това е позволило на вносителите честно да посочат при декларирането на стоките истинските страни-производители – Дания, Полша, Литва и Франция. През ноември и декември 2014 г. по този начин в Русия са били внесени над 6 хил. тона сирена, а използваният код е ТН ВЭД ТС 1901 90 990 0 – „продукти, наподобяващи сирене, произведени на базата на растителни мазнини”.  

Наблюденията на експертите обаче сочат, че най-находчивите вносители увеличават доставките на сирена под формата на безлактозни продукти, чийто внос бе изключен от забраната на 20 август 2014 г. Но всички твърди и полутвърди сирена също се включват в тази класификация. Поради тази причина експертите предвиждат значителен ръст на вноса на сирене в Русия от държавите, спрямо които е наложена забрана, именно по този начин.

Вносители на сирене в Русия прилагат 3 начина за заобикаляне на забраната
8392
 

Последни материали
Виж
Заради метеорологичните крайности и военните действия
Жътвата на пшеницата в Украйна върви със закъснение от 2-3 седмици
Жътвата на пшеницата върви със среден добив над 600 килограма от декар
В Добричко прибраха близо 700 килограма ечемик от декар
Заради огнища на шарка по овцете и козите в община Марица
Призовават животновъдите за повишена бдителност и отговорно поведение
Продължава кампанията на МЗХ и ИАГ за предотвратяване на пожари
Само през тази седмица са опожарени 3300 декара горски територии
На 15 юли от 11 часа пред сградата на земеделското министерство
Служители от селскостопанския сектор ще протестират за по-високи заплати
МЗХ ще обмисля финансиране на подмяната на радарната система за борба с градушките със средства от Стратегическия план
Свързани материали
Виж
Русия отново повдига въпроса за зърнена борса на БРИКС
Регламентът влиза в сила от 1 юли
Край! Регламентът за високи мита върху руските торове е приет
В Русия започна жътвата – реколтата от зърно ще възлезе на най-малко 135 милиона тона
След 20 дни влизат в сила нови мита
Кораб с 30 хил. тона руски тор заседна в подхода на Пристанище Бургас
Путин разпореди увеличаване на селскостопанската продукция с една четвърт до 2030 година
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини