Начало » Новини » Страната
28.04.2015 г.

Михаил Михайлов: Асоциацията на Абердин Ангуса и Херефорда ще се опита да подпомогне месодайното говедовъдство

Становище

Farmer.bg

По повод публикация за състоянието на животновъдството и причините, предизвикали липсата на суровина за месопреработвателната индустрия в страната, представени във Farmer.bg, изпълнителният директор на Съюза на говедовъдите в България Михаил Михайлов предостави своето становище по темата. Публикуваме мнението му с леки съкращения. В анализа се посочва, че броят на животните в страната е намалял дотолкова, че в най-скоро време наистина може да очакваме и обратния ефект от внос на месо и мляко на високи цени. Като се съгласява с това твърдение, Михайлов посочва ,че за съжаление, в анализа никъде не се посочват причините за това състояние. Майсторлъкът е да се покаже как при сегашните условия може да се да отглеждат животни, посочва още експертът.

Ако се направи анализ на сектора, а не само да се посочва статистиката, ще се види, че една от причините за многото нерешени въпроси в сектора месо са взаимоотношенията по веригата ферма-пазар, по-конкретно животни-кланница-месопреработвателно предприятие-пазар.

В момента на практика нямаме реална търговия на живи животни за месо. Оставили сме над 80% от изкупуването и продаването на животни в ръцете на мургавите бизнесмени, които владеят пазара. Те са хората които определят цените, оценяват животните, извозват, дори колят животните и изготвят съответните документи.

Пътят на животните до кланниците съвсем спокойно можем да го сравним с пътя на наркотика.Не можем да организираме реални пазари за животни, нямаме достатъчно кланници за едър рогат добитък. Например, от Бургаска област животните трябва да се колят най-близо в Сливен и Нова Загора и това е така, защото в страната има само 35 кланници с разрешително за клане на ЕРД/така е според статистиката/.

Важно е да се отбележи също, че и изкупните цени са изключително ниски. Затова и хората не усещат ефекта от отглеждането на животни за месо, което означава малко доходи, никаква възможност за инвестиране. Специализираните породи за месо все още са малък брой и не винаги намират съответстващото заплащане. Митът за пасищата също не можа да осигури добро изхранване на животните, което означава, че трябва да се търсят нови технологии при отглеждането.

В потвърждение на гореказаното е интересно да се погледне и друга статистика, на която би трябвало да се вярва. През 2013 г. в страната официално в кланници са заклани 27 хиляди говеда. В това число са 13 хиляди крави, телета и юници малко над 8 хиляди и угоени телета – 5 700. От тези животни се получава 5 877 тона месо, или на един български гражданин се падат по 850 грама родно произвоздство говеждо месо годишно.

Тук напълно съм съгласен с месопреработвателите, че положението е много зле.

Положението през 2014 г. е още по трагично - през кланниците са минали само 2 3150 говеда. Въпросът, който трябва да се зададе, е къде се колят останалите угоени телета и бракуваните крави, като нямаме нито кои знае какъв износ на живи животни, нито на месо.

Всъщност по веригата се губят над 150 хиляди животни. По статистика в стопанствата и от посредници са заклани 104 хиляди говеда с кланнично тегло от 13 229тона. Общо са произведени 19 106 т месо, или годишно на човек се пада по 2,7 кг говеждо.

Определено може да се каже, а то се и знае, че пазарът за живи животни повечето пъти не е подчинен на никакви закони и наредби, или с други думи си е направо сива икономика.

Разбира се, това става и с мълчаливото съгласие на фермерите , но какво да правят, как да продадат бракуваните животни или тези по необходимост. 

Още по-сложно е, когато умре животно и трябва да се изпрати на екирисажа.  Все пак решаващият фактор са изкупните цени и себестойността на продукцията. Ясно е ,че не сме готови да произвеждаме месо с ниска себестойност, а оттам и липса на печалба и в крайна сметка ликвидация на стопанството.

Широко рекламираното месодайно говедовъдство все още не дава своите „плодове”. Проблемите са много и трябва да се решат, за да се преодолее сегашното положение.

В тази връзка фермерите развъждащи породите Херефорд и Абердин Ангус се събират на 29 април в Сливен да създадат своя развъдна асоциация и вземат важни браншови решения. Националният съюз на говедовъдите приветства това тяхно решение и ги кани да участват в дейностите на Националния съюз защото всички заедно можем повече.

Михаил Михайлов: Асоциацията на Абердин Ангуса и Херефорда ще се опита да подпомогне месодайното говедовъдство
14093
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Кампания 2024
Ставките за преходната национална помощ за говеда и биволи са готови, плащанията – до утре
ДФЗ утвърди 49,3 млн. лева по преходните помощи за говеда, овце-майки и кози-майки
Продължава тенденцията за преминаване от млечно към месодайно говедовъдство и овцевъдство
Намалява производството на мляко в страната, изключение е биволското
Трайно намалява броят на добитъка в ЕС
Вирусът на птичи грип се е адаптирал към бозайници
САЩ въвежда извънредни мерки за ограничаване на птичия грип по говедата
Испания става най-големия производител на свине и овце
Очаква се спад в производството на животни в ЕС през 2024 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини