Начало » Новини » Света
15.04.2015 г.

Фючърсите за млечните продукти ще обезопасят пазара на ЕС след отмяната на квотите

Пазари

Farmer.bg

След като от 1 април тази година квотите за производство на мляко в Европейския съюз бяха премахнати, фючърсните договори ще гарантират сигурността на европейския млечен отрасъл, твърдят представители на борсата „Евронекст”, цитирани от френското електронно издание DairyReporter. От „Евронекст” предлагат въвеждането от 13 април на фючърси за маслото, сухото обезмаслено мляко и сладката суха суроватка. Управата на борсата обмисля въвеждането на фючърси и за други млечни продукти в бъдеще, като най-вероятно това ще се случи първо при сиренето.

Според Никълъс Кенеди, директор за развитието на бизнеса със стоки на борсата, създаването на фючърсите за млечните продукти „ще се превърне в ориентир за формирането на цените на млякото”. „Основният проблем при отмяна на квоти е силното колебание на цените и при него липсва „спасителното платнище”, изтъква Кенеди. Млечните деривативни инструменти на борсата са в състояние да осигурят защита от ценовите колебания, убеден е той. Предлаганият механизъм ще даде възможност на производителите на млечни продукти да прогнозират цените за няколко месеца напред, като по този начин се подсигуряват при изчисляването на бъдещите приходи.

В рамките на подготовката за отмяната на квотите от „Евронекст” направиха първото си официално изявление още през ноември 2014 г. Тогава Кенеди заяви, че от борсата очакват въпроси, а единственият ориентир за всички остава фактът, че липсва ориентир за цените след отмяната на квотите. „За да намерим решение, търсехме най-продаваните видове стоки. Борсата имаше нужда от млечен компонент – мазнина или белтък”, обяснява той.

В продължение на 30 години фермерите в държавите-членки на ЕС действаха в рамките на система от квоти за производството на мляко, като при надхвърляне на разрешените количества бе налагана глоба на стойност 27,83 евро за 100 килограма продукт. 

Фючърсите за млечните продукти ще обезопасят пазара на ЕС след отмяната на квотите
5416
 

Последни материали
Виж
Инвестиции в технологична и екологична модернизация
НАЗ предлага пренасочване на средства по НПВУ
Двамата земеделски министри подписаха меморандум
Подобряваме партньорството си с Ирак, закъдето изнасяме предимно олио
От розоварната до кланицата
Собственикът на прочутия Етнографски комплекс „Дамасцена“ ще отглежда и коли елени
През следващите 5 години
Климатичните прогнози показват, че температурите ще останат на рекордни нива
Овчарска кавърма
Укрепването на позицията на млекопроизводителите трябва да остане основен приоритет на ЕС
Свързани материали
Виж
Укрепването на позицията на млекопроизводителите трябва да остане основен приоритет на ЕС
Спадът на цените на картофите за консумация продължава
Цените на растителните и животинските продукти в Германия се развиват в противоположни посоки
Преработените количества мляко растат стабилно през последните години
МЗХ ще продължи подкрепата за производителите на традиционни продукти
Има ново изискване при подаване на документите
От 2 май ДФЗ отваря прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г.
Пушена скумрия с кисело мляко
Мляко за поливане и пръскане на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини