Европейската комисия няма да санкционира България за намаления размер на ливадите, пасищата и мерите, установени през последните 10 години. Това съобщиха от министерството на земеделието по повод писмото, изпратено от Брюксел до българските власти. Според европейските регламенти всяка държава членка трябва да поддържа определен размер на пасищата, който са не пада под 10% от общата използваема площ на страната. Преди присъединяването на България в ЕС страната е деклбарирала определени площи, които впоследствие поради емиграцията и обезлюздяването не са използвани като ливади, пасища и ливади и голяма част от тях дори са се самозалесили. Така размерът на ливадите, мерите и пасищата в страната падна под 10-процентната граница и затова през 2009 г. Еврокомисията предупреди България, че ще последват санкции.
Данните от статистиката през 2004 г. сочат, че постоянно продуктивните ливади, високопланинските пасища и затревените повърхности със слаб продуктивен потенциал и ливадите-овощни градини през 2004 год. заемат 18 млн. дка, което представлява 33,9% от ИЗП. В този дял обаче са включени и неизползваемите затревени слабопродуктивни площи.
Данните за 2014 г. показват коренно различна ситуация. Използваемата площ в страната е била 49,7 млн. дка. От нея постоянно продуктивните ливади са заемали 3,3 млн. дка, или 6,7% от използваемата площ. Високопланинските пасища пък са разположени върху 1,2 млн. дка, или 2,5% от използваемата площ. Или статитстиката доказва, че площите за животновъдство са намалели под 10% от използваемата площ.
В диалог с Еврокомисията министерството на земеделието е доказало, че поради обезлюдяването голяма част от тези терени са се превърнали затревени слабопродуктивни площи. По данни на агростатистиката през миналата година тези площи надхвърлят 8,8 млн. дка, което съставлява 17,9% от използваемата земя в страната.
Според експерти с новото европодпомагане има потенциал тези земи отново да се ползват като ливади и пасища. Още повече, че те съществуват, посочиха експерти.
Миналата година министерството на земеделието определи новия слой с постоянно затревени площи, които ще бъдат запазени за потребностите на животновъдите. На предстоящия консултативен съвет по зърното, който ще се проведе на 16-и април, се очакав да се разискват всички въпроси, свързани с ползването на ливадите, пасищата и мерите.