Начало » Хоби земеделие » Цветарство
02.04.2015 г.

Зелени багри за цялата година

Да опознаем вечнозелените

Тисът (Taxus baccata)е вечнозелено дръвче или храст с яйцевидно цилиндрична много гъста тъмнозелена корона. По плоските си 2-3 см дълги игли наподобява елата, но неговите са по-меки, по –широки и по тъмно зелени и без белезникави линии. Кората на стеблото е червеникавокафява и се лющи на тънки плочки. Тисът цъфти от втората половина на февруари до началото на май, а плодовете узряват през същата година от август до ноември. Той е един от най-бавнорастящите видове, който се разклонява добре, затова често се използва в изграждането на живи плетове, бордюри и оформяне на единично засадени храсти: с кълбовидна, конусовидна, цилиндрична или друга форма на короната чрез подстригване.

Тисът се среща на различни сухи терени. У нас расте най-често върху по-влажни силикатни почви. Той изисква висока атмосферна влажност и непонася големи температурни колебания. При много силни студове през зимата страда от измръзване.

Смрика сабина (Juniperus sabina) е пълзящ храст, висок до 1 м. Има разперени клони и приповдигнати накрая върхове. Кората е пепелява до червеносива и се отделя във вид на тънки продълговати люспи. Младите клонки при смачкване издават неприятна миризма. Те са покрити с люсповидни и срещуположно наредени листчета. При младите растения и неплодоносещите клонки листата са с игловидна форма - 3-8 мм дълги. Шишарките им са дребни зърна с овална форма 5-7 мм дълги и съставени от 4-6 сраснали месести люспи. Тази смрика расте бавно и е светлолюбива. Най-често расте по сухите слънчеви планински склонове с бедни почви, образувайки малки, но гъсти групи. Гореспоменатия храст е високодекоративен, газоустойчив и пълзящ. Той се използва за групови насаждения в откритите тревни площи и алпинеумите.

Обикновената синя смрика (Juniperus communis) взависимост от условията може да добие размерите на храст или дърво. Иглите са с линейна форма дълги 8-20 мм с бодливо заострен връх. Плодовете са топчести зърна с тъмносинкав цвят, покрити с восъчен налеп. Тази смрика расте у нас единично или на групи по безлестни склонове или като подлес в дъбовите и иглолистните насаждения, като слиза до 250 м.н.в. тя е светлолюбива и невзискателен към влагата и хранителността на почвата.

Червената смрика (Juniperus oxycedrus) пък достига височина до 5-8 м. Има изправени или разперени клонки и е с гладка сивокафява кора. Иглите са твърди, линейно бодливи до 20 мм дълги, събрани в прешлени по 3 броя. Плодовете са топчести, лъскави с кафявочервен цвят. Този вид цъфти от ноември до април следващата година. Червената смрика е широко разпространен вид в цялата Средиземноморска област. У нас се среща в Южна България. Този вид расте върху бедни, плитки ерозирани почви на припечни изложения.

Цефалотаксус друпацеа (Cephalotaxus drupacea) е от семейството на тиса. Той е ниско дръвче или храст и идва от Централен Китай и Япония, където се среща между 700 и 2600 н.в. като подлесен елемент в сенчести и влажни гори. Този вид има внезапно стеснени дълги от 2-5 см сърповидно извити плоски игли. Отгоре те са тъмнозелени, а отдолу светлозелени. Образува пирамидална корона. Бавнорастящ вид, сенколюбив вид, който се размножава чрез сезена, които се засяват през есента. Използва се за единични и бордюрни насаждения.

Цефалотаксус фортуней (Cephalotaxus fortunei) пък расте над 2300-2800 м. н.в. също под големите дървета. Има обаче по-дълги игли - 5-8 см, отгоре тъмнозелени, а отдолу с две бели линии. Също има пирамидална корона. Расте бавно и има нужда от влажен климат. Размножава се със семена, които се засаждат през есента. Използва се както за единични, така и за бордюрни насаждения.

Зелени багри за цялата година
8938
 

Последни материали
Виж
Нидерландски кооператив повиши гарантираната цена на млякото за май
Единствено количествата пшеница отчитат ръст спрямо миналия сезон
Украйна съкрати изоставането в износа на зърно до близо 600 000 тона
На месечна база ръстът е най-силен при соята, за първото тримесечие - при слънчогледа
ЕС увеличи преработените количества маслодайни култури през март
Загубите за реколтата от плодове са основно при ранните сортове
Студовете през април нанесоха щети на овошките в ЕС и Украйна
Ршения на МС
Кабинетът одобри 295 млн. лева за компенсиране на фермерите, 80 млн. от тях са от централния бюджет
От Сдружението за модерна търговия остро възразиха
Депутати предложиха надценката на хляба да е до 15%
Свързани материали
Виж
И през декември има какво да се прави, особенно при вечнозелените
От пролет до есен
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини