Начало » Хоби земеделие » Малката градина
13.11.2014 г.

Някои правила при засаждане на лозички

Получаването на високи добиви от лозето е немислимо, ако са засадени слаби и недоброкачествени облагородени вкоренени лозички, които нямат добре развита коренова система и добра спойка. Такива лози, ако не изсъхнат през първата година, през следващите години имат слаб растеж. Те дават малък добив независимо от това, че са положени много грижи при отглеждането им. Трябва да знаете, че:
- Разрешено е да се продават и засаждат само първокласни лозички. Те трябва да имат най-малко три стъпални коренчета, излизащи от три различни страни на петата, дълги поне 7 см.
- Дължината на подложката от стъпалото до основата на едногодишния летораст да бъде 32 плюс 2 см. Узрялата част на едногодишния летораст трябва да е дълга най-малко 15 см, а когато те са повече от един - поне по 12 см всеки.
- Посадъчният материал трябва да бъде здрав, ненападнат от болести и неприятели.

Кога да ги засадите
Засаждането на лозичките се извършва през есента или пролетта в дни, когато температурата е над 0°С, тъй като корените им са чувствителни на студ.
Гъстотата на засаждане се определя от климата, почвата, сорта и системата на рязане. При съвременното модерно лозарство е необходимо да се съобразяваме с габаритите на използваните машини в насажденията. За любителските насаждения и лозята за лично ползване, разстоянията не са строго фиксирани. Решаващо значение имат сортът и начинът, по който ще се отглеждат лозите. Ако ще са на обикновена телена конструкция, подходящи са следните разстояния: между редовете от 1,30 до 1,50 м и в редовете от 1,20 до 1,30 м за винените сортове и 1,40 до 1,50 м за десертните. По-големите разстояния се предпочитат при богати почви и по-силно растящи сортове.
При лозите, които ще се отглеждат без загрибване и ще се формират с по-високи стъбла (от 0,80 до 1,30 м височина), разстоянието между редовете се увеличава до 3,5 м, а в реда се запазва над 1,20 метра.
Засаждането на силно растящи сортове, от които ще се формират мощни асми на скеле, изисква разстоянието между редовете да е около 4 м, а между лозите – поне 2 метра.

Лозичките се подготвят за засаждане, като се почистват всички корени, развили се по горните възли. Оставят се само по-дебелите стъпални корени, които се изрязват на 3-4 см дължина. От пръчката се оставят само 2 добре развити очи. Засаждането се извършва със садило, ако площта е малка и обработена на около 50 см дълбочина. Ако не е риголвано, се изкопават ямки, дълбоки колкото е дължината на пръчките плюс още 10 см с отвор 25х25 см. Лозичката се поставя вертикално на мястото на маркирането. Спойката трябва да бъде на дълбочина равна с повърхността на земята. Вкоренените неприсадени лозички се засаждат на дълбочина до основата на оставения чеп. Поставя се маркировка и загрибва с почва на височина 3-4 см над върха на присадника.
 

Някои правила при засаждане на лозички
99972
 

Последни материали
Виж
Съвет на ЕС по земеделие: България и 14 държави-членки поискаха по-висок таван на de minimis
ДФЗ преведе 31 млн. лева на над 14 хил. стопани с протеинови култури
Съюза на енолозите проведе конференция „Преглед на гроздоберна реколта 2023“
Статистика
Продължава процесът на намаляване и застаряване на населението на България
Важно!
ЕК с препоръки към България в областта на енергетиката и климата
Поляците отблокираха границата с Украйна
Свързани материали
Виж
Селскостопанска академия
Какви нови лозички предлага Институтът по лозарство тази пролет
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини