Предотвратяването на разпространението на болести и намаляване на загубите стават все по-важни за съвременните птицепроизводители. Профилактиката в птицефермата включва ваксинации, използване на кокцидиостатици, програми за биобезопасност и не на последно място правилен мениджмънт. Сравнително отскоро в птицевъдството започна прилагането на специални режими на хранене, укрепващи имунитета на птиците чрез микроелементи.
Ето какви дози микроелементи на 1 кг фураж за бройлери препоръчват специалистите от 1-вия до 56-ия ден от живота на птиците за подсигуряване на правилния им растеж: Cu (мед) - 8 мг, I (йод) - 0,35 мг, Fe(желязо) - 80 мг, Mn (манган) - 60, Se (селен) - 0,15 мг, Zn (цинк) - 40 мг.
Имунният отговор на появата на бактерии в организма на птиците променя равнището на съдържащите се микроелементи: медта се увеличава, цинкът и желязото намаляват. Черният дроб на птиците изолира желязо и цинк за защита на организма. Увеличаването на количеството желязо в кръвната плазма пък е свързано с повишаването на концентрацията на церулоплазмин (белтък, съдържащ мед). По такъв начин изследванията потвърждават важната роля на микроелементите в борбата с болестите, предизвикани от бактерии.
Цинкът има разнообразна роля в клетъчната биология. Важният микроелемент защитава организма от различни бактерии, гъбички, паразити и вируси. Инфектирането например е следствие от недостиг на цинк. Развитието на бактерии върху участъци от кожата на бройлерите води до целулит, който влече след себе си големи икономически щети за птицепроизводителя заради бракуване на пилешки бутчета.
Комплексното добавяне във фуража на витамин Е (48 IЕ/кг) и на цинк (40 мг/кг) съществено намалява целулита при бройлерите. Подобно на цинка, селенът играе важна роля за укрепване на птичия организъм. При пилетата, хранени с обогатени с цинк фуражи, се наблюдава повишено производство на антитела за борба със салмонелозата. Подобрява се и функцията на T-клетките (лимфоцитите). При изхранването с фуражи за бройлери, съдържащи 0,25 и 0,5 мг/кг селен, се отчита повишен имунен отговор на появата на кокцидията Eimeria tenella.
Ролята на мангана при предпазването от болести все още не е достатъчно изучена. Птиците усвояват мангана по-лошо от другите микроелементи, което означава, че той трябва да се добавя във фуражите за бройлери в дози, по-високи от стандартните. Освен това изследванията показват, че кокцидиозните инфекции намаляват усвояването на манган в чревния тракт на птиците.
Затова за укрепване на имунитета на птичето стадо трябва да се обръща внимание и на равнището на манган във фуражите./fermera.bg