Проверка на националната асоциация "Активни потребители" е установила масово нарушение в качеството на българското и вносно краве масло, което се продава на пазара, съобщиха от организацията. Анализ на 15 от най-популярните марки масло показало, че в продуктите масово се влагат немлечни мазнини, вода и технологични добавки, които са в нарушение на законодателството и на добрите производствени практики.
Продуктите са тествани за наличие на немлечни мазнини, съдържание на вода, мазнини и сух безмаслен остатък (СБО). Самите изследвания са извършени в две независими лаборатории, които са спазили европейските регламенти за стандарт при производството на масло.
Експертите са установили три основни нарушения – нерегламентирано влагане на заместители на млечната мазнина, основно палмово масло, което от години се ползва в производството на сирене. Съществуват обаче подозрения и за използването на хидрогенирани отпадъчни мазнини, свинска мас и др., което е незаконна и вредна търговска практика.
При някои проби процентът на немлечните мазнини достига шокиращите 75%. В останалите проби, където е установено това нарушение, то варира между 10 и 50%.
"Според българското законодателство продуктите с добавени немлечни мазнини задължително се обозначават като ”имитиращи”, като на опаковката им се изписват вида и процента на заместителя”, припомни Богомил Николов, изпълнителен директор на ”Активни потребители”.
Някои производители на “имитиращи продукти” не отбелязват това на етикетите, което е нарушение на регулаторните изисквания и измама на потребителите. ”При определени обстоятелства вложените немлечни мазнини могат да бъдат опасни за здравето на хората", припомни Николов.
В пет от пробите съдържанието на мазнини е било твърде под процента, посочен на етикета. Съгласно изискванията на Регламент 273 на ЕС и Codex standard макар и препоръчителни в него трябва да има не повече от 16% вода и не по-малко от 82% мазнини.
Превишеното водно съдържание е установено в други пет проби на масло. По-високото водно съдържание влошава качеството на продуктите, намалява срока им на трайност и повишава вероятността от развитие на патогенни микроорганизми, припомниха експерти.
Водно съдържание над 25% означава, че е почти сигурно наличието на технологични добавки (влагозадържащи вещества) в продуктите, което е абсолютно недопустимо. На някои от опаковките водното съдържание дори не е било посочено.