Дали днес или утре, но кабинетът Орешарски ще подаде оставка и от 6 август служебното правителство ще се нагърби с всички задачи, които трябваше да се проведат във всички сфери на икономиката, особено в селското стопанство.
Преди това за последно, сегашното ръководство на министерството на земеделието ще трябва до 31-и юли (следващия четвъртък) да внесе в Европейскато комисия окончателния вариант за концепция по прилагането на първия стълб от общата селскостопанска политика.
Браншовите организации имат уверението, че утре (четвъртък) ще се проведе поредното заседание на тематичната група, на което се очаква точка по точка да бъдат приети всички схеми, които ще се прилагат като директни плащания в периода 2015-2020 г. От досегашните дискусии с администрацията браншовиците останаха разочаровани от отхвърлянето на основни техни предложения, затова до последно не е ясно в какъв вид концепцията ще стигне до Брюксел.
След 6-и август ще следват редица важни въпроси, които трябва да се решават от земеделския министър в служебния кабинет. В интервю за националното радио председателят на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова припомни, че по новата програма за селските райони има да се отстояват важни моменти, по които тепърва ще се преговаря с експерти от Европейската комисия. Боянова поясни още, че досега администрацията не е защитавала с анализи цялостната визия за подпомагане, които страната ще прилагат по първия (директните плащания) и втория стълб (програмата за развитие на селските райони) на земеделската политика.
Септември е най-важният месец от преговорите, затова и служебният кабинет ще трябва да защитава мерките, заложени в новата ПРСР.
Най-тежкият проблем според Боянова е оставен от предишното ръководство на фонд „Земеделие”, което за последната година забави критично одобряването на проекти по старата ПРСР. Известно е, че по правилото N+2 през тази година фондът трябваше да разплати проекти за 398 млн. евро. „Досега от официалната информация от фонда се вижда, че са платени проекти само за 60 млн. евро”, поясни Боянова.
Заради критичното забавяне в разглеждането на инвестиционните предложения голяма част от фирмите се се отказали от изпълнението на своите проекти. През есента ще има преводи на средства по агроекологичните плащания, но те няма да покрият очакванията, така че 2014 г. ще се окаже фатална в изпълнението на програмата, предвиждат консултанти.
Преди дни новото ръководство на фонда декларира, че се заема сериозно, за да компенсира забавянето. Но то по никакъв начин няма да успее да възстанови доверието на отказалите се канидати.
Сегашното ръководство на министерството на земеделието се наложи спешно да гаси пожари и по избора на сертифициращ одитор на фонда. На косъм висеше изпълнението на допълнителинет одити, наложени от Европейската комисия и сметната палата по договори, изплатени на страната в периода 2012 – 2013 г.
На този етап земеделският министър Димитър Греков заяви, че старите одитори „Делойт” изпълняват тези проверки и до 31 юли те ще представят резултатите от тях пред Еврокомисията.
Служебното правителство обаче трябва довърши обществената поръчка по избор на нов одитиращ орган, която поради оспорване от отхвърлени кандидати на този етап се бави катастрофално.