През следващите седем години Фондът за дивата прирота WWF ще осъществи мащабно партньорство с Coca-Cola за изпълнението на проект за възстановяване на уникални влажни зони около Дунав, съобщиха от екоорганизацията.
Амбициозните цели на проекта са до 2020 г. да бъде увеличен капацитетът на реката с 12 милиона кубически метра вода ( с размера на 4 800 олимпийски басейна) и да бъдат възстановени влажни зони с площ ( колкото7 422 футболни игрища).
Фондация “Coca-Cola” ще финансира дейностите в още пет държави освен България – Австрия, Унгария, Хърватия, Сърбия и Румъния.
За последните 15 години Дунав, която е най-дългата река в Европейския съюз, е загубила 80% от заливните си територии и влажни зони. Най-много проблеми създават дигите, извличането на инертни материали от реката и язовирите, изградени заради водни електроцентрали, корабоплаване и за контрол на наводненията, поясняват еколози.
Резултатите са много и широко разпространени – от намаляване на рибните популации до разваляне на качеството на водата и влажните зони, които са изключително важни за биоразнообразието и предпазват от наводнения.
През тези седем години ще бъдат премахвани диги и язовири, за да се свържат някогашни заливни територии с реката и да се подобри способността на крайречните области да поемат високите води на реката.
„Това е най-голямата програма на фондация “Coca-Cola” в Европа“, заяви Улрике Сапиро, директор на отдел общност и околна среда на Coca-Cola. “Работим с WWF от 2007 г., за да опазим водните ресурси, които не са неограничен ресурс. Затова полагаме непрекъснати усилия за ефективното използване на водата, работим с WWF и си поставяме амбициозни цели в световен мащаб“, каза още тя.
В международния ден на Дунав (29-ти юни), WWF и Coca-Cola, започват Дунавско турне, което тръгва от Сърбия. То ще демонстрира колко са важни влажните зони и заливните територии за здравето на хората и природата. С интересни и образователни игри и информационни материали турнето ще премине през 25 града в Австрия, България, Хърватия, Унгария, Румъния и Сърбия до края на лятото на 2015 г.
Възстановителните дейност в България ще се случат около „Зелен коридор Долен Дунав“, един от най-амбициозните проекти за опазване и укрепване на влажни зони в Европа, който е подкрепен от министри на околната среда на четири държави. Шест застрашени вида риби в българската част на Дунав и притоците ще бъдат опазвани по-добре чрез възстановяване на 30 км речни местообитания. Освен това са предвидени и целенасочени консервационни дейности – ще бъдат възстановени популации на застрашени и изчезнали видове от една река, като бъдат взети индивиди от друга.
Ще бъде подобрена и способността на реката да пречиства водата си. Други проекти за влажни зони в България ще подобрят естествената среда, ще увеличат устойчивата употреба на земя и икономическото развитие на региона.