Начало » Новини » Коментари

Черна година за земеделието

Кампания 2014
Синор.БГ / 23.06.2014 г.

Farmer.bg

Поройните дъждове в житницата на България нанесоха унижощителни щети, които ще засегнат сериозно добивите, а оттам и доходите на голяма част от българските фермери. По груби данни на земеделското министерство водата е „ожънала” над 250 хиляди декара с хлебно зърно, което е около 3% от засятата през миналата есен площ. Класовете са полегнали в нивите, което не се е случвало от години, съобщи за БНР директорът на Института по пшеницата Георги Киряков.

Преди броени дни земеделският министър Димитър Греков обяви очаквания за 5 млн. тона реколта за 2014 г. По груби сметки природните бедствия са отнесли между 25 и 30 процента. Да припомним, че през месец май пострадаха фермерите от северозападната част на страната. След последните поражения секторът трудно би могъл да помогне на силно засегнатите, каквито бяха първоначалните намерения.

Системата за компенсация работи, но само за 100% пропадналите площи. Пред вестник "Стандарт" министър Греков е обявил, че ще се заделят около 4 млн. лв. за обезщетения. Тепърва ще започнат обследванията на засегнатите терени, затова е рано да се прогнозира какви ще са компенсации. При всички положения обаче фермерите няма да възстановят приходите, които очакваха при добра година.

Най-големият проблем е, че качеството на зърното ще се влоши, а това ще рефлектира и върху износа, на който до момента се крепи цялата експортна мощ на селското ни стопанство.

Не е ясно как ще бъдат компенсирани щетите и в останалите подсектори на земеделието като овощарството, където загубите тази година също ще бъдат около 30%. Очаква се реакцията на земеделското министерство, която Farmer.bg ще следи.

Черна година за земеделието
11848
 

Последни материали
Виж
Министътър обеща плащания и контрол
Иван Христанов пред браншовици: Който има проблем, ще бъде чут!
Годишна конференция
От АЗПБ ще представят проблемите в сектора пред новото ръководство на агроминистерството
Цената се понижи минимално спрямо последните търгове за внос дни по-рано
В Южна Корея пак сключиха частна сделка за 65 000 тона фуражна царевица
Екоактивисти алармират
14 забранени в ЕС пестициди са одобрени за употреба в Обединеното кралство
Мерки срещу африканска чума по свинете
Правила за пътуване с храна в САЩ, Пуерто Рико и Американските Вирджински острови
Италия отпусна допълнителни 800 млн. евро за агросолари за покриви – нов шанс за фермерите
Свързани материали
Виж
Оферти се приемат до днес, доставките са насрочени за 16-30 април и целия май
Алжир обяви международен търг за поне 50 000 тона хлебна пшеница
Внимание! Внимание! Вербен® – стандарт за широкоспектърна защита в житни култури
Без ясно очертана тенденция при цените спрямо предишни процедури
Южна Корея закупи на търгове фуражна царевица и хлебна пшеница
Квелекс® – гъвкавост в приложението за максимален контрол над плевелите
Седмичен обзор на зърнените пазари от Софийска стокова борса
При засилващата се конкуренция на произведеното в Аржентина зърно
Понижиха прогнозата за износ на мека пшеница от Франция извън ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини