Българската селскостопанска академия няма нужда от реформи, а от достойно отношение и достатъчно финансиране. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в Садово, където беше гост на Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков“.
На днешния ден учените от института, които отбелязват традиционния за града с ден на фермера.
В Садово се съхранява националната растителна генбанка. Тя се нарежда сред първите десет от общо 1700-те генбанки в света по богатство на селекцията и на генетичната база.
В нея се съхраняват повече от 60 хиляди образци от над 2 600 растителни вида. Предстои образци от тях да бъдат изпратени и в най-голямата световна генбанка Svalbard Global Seed Vault в Норвегия.
Според държавния глава българското земеделие има нужда от спокойствие, от възможност за дългосрочно планиране и от яснота по отношение на държавната политика и подкрепа. Росен Плевнелиев посочи, че Академията разполага с високоподготвени специалисти и с научен потенциал, който трябва да бъде използван и развиван.
Като припомни, че земеделието и производството на храни е един от основните дългосрочни приоритети на страната, Плевнелиев обясни, че до 2020 година трябва да се използват рационално всички инструменти, необходими за осъществяване на пряка връзка между науката и бизнеса.
В новия програмен период до 2020 г. са предвидени над 1 млрд. евро европейски средства по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. „Не трябва обаче да допускаме някой да ни отклони от приоритетите и тепърва българската наука ще намери конкретна подкрепа, благодарение на европейската солидарност“, подчерта още президентът.
Росен Плевнелиев посети полето за демонстрации и националната растителна генбанка. Според него постигнатото от науката е на изключително ниво. „Остава да надградим с най-добрите европейски практики, като същевременно съхраним българските традиции“, обясни още държавният глава.