Начало » Новини » Страната
10.05.2014 г.

Горски заслони и пътища ще се строят без промяна на предназначението на прилежащите терени

Нормативи

Farmer.bg

При строителство на електропроводи, телекомуникационно оборудване, пътища, туристически заслони или на информационни центрове в горите предназначението на прилежащите терени няма да се променя.

 

Това гласи проект за наредба, който ще бъде предложен за одобрение от правителството, съобщиха от министерството на земеделието.

 

Наредбата е свързана с последните промени в Закона за горите и има за цел да улесни процедурите при строеж на горска инфраструктура с обществено значението.  

 

Горите няма да променят статута си и при строеж на заслони, ферми за отглеждане на дивеч, риболюпилни и рибарници, посетителски и информационни центрове, горски и ловни кантони, които не са за постоянно или временно обитаване.

 

Наредбата важи и за важни елементи от инфраструктурата като надземни и подземни хидротехнически съоръжения, нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, водопроводи, канализации, кабели и други елементи на техническата инфраструктура.

 

Нормативът представя и точните изисквания, на които трябва да отговаря строителството в горите.

 

Примерно, площта на заслоните не може да бъде над 100 кв. метра, а единствено сградите в развъдниците могат да са най-много на два етажа. Останалите обществени сгради трябва да са едноетажни. До 5 декара е и максимално допустимата площ за рибарниците.

 

При дивечовъдните ферми се разрешава най-голяма площ - 25 дка, като строителството трябва да е само едноетажно.

 

При посетителски и информационни центрове сградата не може да се простира на повече от 500 кв. м, а при горски и ловни кантони максимално допустимата големина е 1 дка.

 

До 5 дка са терените за изграждане на зооветеринарни или биотехнически съоръжения (лаборатории, оранжерии, закрити и открити експериментални площи, волиери, площадки за орнитологични наблюдения и др.)

 

 

С наредбата се посочват и допустимите условия за прокарване на пътища. Както горските, така и селскостопанските друмища не могат да са по-широки от 4 метра.

 

Регламентиран е кой осъществява контрол по изграждането на сградите и съоръженията, съобразно издаденото разрешение, както и от кого се приемат изградените сгради и съоръжения.

 

 

Горски заслони и пътища ще се строят без промяна на предназначението на прилежащите терени
13128
 

Последни материали
Виж
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Какви са обичаите и поверията за най-тъжния ден за християните
На Разпети петък Христос става изкупителна жертва за човешките грехове
По данни на Евростат в България поевтиняват устойчиво от януари 2024 година
Яйцата в ЕС ускориха поскъпването през март на годишна база, но не и у нас
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Свързани материали
Виж
Работна група обсъди насоките за предстоящия прием за консултантски услуги по Стратегическия план
Мнения
Плугчиева се обяви против „калинките“ в горите
Горските педагози са обучили над 15 000 деца през 2024 г.
Днес Турция изплаща помощи за над 5 милиарда лири на фермерите
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
По проект на МОСВ
На 11 април се връчват 100 автомобила за гасене на горски пожари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини