В началото на седмицата в Брюксел международната организация за опазване на дивата природа WWF представи свой онлайн платформа, насочена към кандидатите за Европейски парламент. WWF настоя за повече ангажираност от страна бъдещите депутати.
Според еколозите е важно да се предложат конкретни действия по девет приоритета:
• защита на околната среда и запазване на дивата природа;
• устойчиво потребление;
• справяне с промените в климата;
• пренасочване към ресурсно-ефективна икономика;
• осигуряване на чиста вода;
• спиране на нелегалния дърводобив;
• устойчиво земеделие;
• възстановяване на рибните запаси в моретата и океаните.
"ЕС има силата да ни отведе в една нова ера, в която не пилеем и не разхищаваме природни ресурси и където мислим отговорно за бъдещето", заяви Тони Лонг, директор на WWF за европейските политики в Брюксел. Според него това е единственият път напред, който може да защити нашите природни ресурси и екосистеми, като същевременно се гарантира икономическата стабилност, възход и създаване на нови, зелени работни места.
Направено неотдавна проучване установи, че за над 90% от европейските граждани опазването на околната среда е изключително важно и те приемат проблемите на природозащитата като свои.
Кампанията на WWF ще представи на избирателите спектъра от екологични приоритети на кандидат-евродепутатите от различните политически семейства. Така избирателите ще имат възможност за избор и представителство, които да отговарят пълноценно на техните цели и приоритети в Европарламента през следващите пет години.
Новите 751 членове на Европейския парламент ще получат правомощия да взимат изключително важни политически решения в областта на климата и енергетиката, устойчивото развитие, опазването на природата и в редица други области, които могат да защитят нашата околна среда и здраве.
От тях зависи да създадат предпоставки за нови зелени работни места и за много по-силна, независима и устойчива икономика. Следователно колкото повече парламентаристи, които мислят и се грижат за околната среда бъдат избрани, толкова по-голям шанс ще имаме те да защитят тези решения и да ги приложат, коментира Георги Стефанов, експерт по политики и климатични промени към WWF България.
„В България предстои да говорим по темата с партиите и кандидатите“, посочи Стефанов. Той посочи, че природозащитниците ще се включат като активен представител на гражданското общество у нас.
„Ще търсим партньори и съмишленици, които да популяризират и налагат зелените теми и необходимите решения в тази посока в седмиците, в които ще се проведе предизборната кампания”, обясни още експертът.
Климатичните промени се превръщат в един от най-рисковите проблеми за планетата и апелът на водещите учени от цял свят е да се предприемат възможно най-бързи политически действия за справянето с негативните ефекти. Това стана ясно и от сигнала, получен от Междуправителствената група на ООН по изменение на климата“ в началото на април.
За България ангажиментът е особено важен предвид определянето и финализирането на задължителните цели за пакета „Климат и Енергетика“ за 2030 г., които в момента се решават и ще наследят познатия вече пакет 20/20/20.
WWF припомня, че въпреки глобалната финансова криза, процентният дял на възобновяемите енергийни източници, като производители на енергия, продължава трайно да се увеличава навсякъде по света. Наблюдава се и спад в сумата на глобалните инвестиции, което идва от непрекъснатото поевтиняване на ВЕИ като технология.
От тази седмица до 25 май, кандидатите за евродепутати ще могат да се регистрират на специалния сайт на WWF www.ep2014.wwf.eu, докато в същото време избирателите ще могат да изпращат съобщения до избраните от тях кандидати и политически партии, за да разберат до каква степен те се ангажират с опазването на околната среда.