Начало » Новини » Страната
30.03.2014 г.

Обявен е пожароопасен сезон в горите в първите области на страната

Собствениците на горски територии трябва да поддържат постоянна бдителност и готовност

В първите области на територията на страната вече е обявен пожароопасен сезон в горите. Това са: Благоевград, Бургас, Пазарджик, Пловдив, София и Ямбол. Предприетите мерки са във връзка с осигуряването на пожарна безопасност, предотвратяването и гасенето на пожари в горски територии. Според разпоредбите на Закона за горите, обявяването става по предложение на директора на съответната регионална дирекция по горите и със заповед на областния управител, който определя времетраенето. За отделните области периодът е различен, поради спецификата на съответния район, но се обхващат месеците март – ноември.    

 

В заповедите са предвидени забранителни и организационни мерки, както и дейности, които да предотвратят възникването на пожари. Собствениците на горски територии трябва да поддържат постоянна бдителност и готовност, с цел недопускане на пожари, да планират и изпълняват мерки за защита на горските територии в страната.

 

По време на пожароопасния сезон се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии. Посетителите и работещите в горите и в съседство с тях е задължително да спазват правилата за пожарна безопасност. Паленето на огън и изхвърлянето на горими отпадъци трябва да става само на определените за целта места. Особено внимание трябва да се обърне на направата на нови и поддържането на стари минерализовани ивици, както и на почистването на тревните площи покрай железопътни линии и пътища, линейни съоръжения, земеделски земи, вилни зони, туристически хижи и др. Всички големи комплекси от култури и насаждения е необходимо да се разделят с бариерни и лесокултурни прегради.

 

 

Представителите на туристическите дружества, организаторите на различни прояви в горските територии, както и ръководителите на сдружения на ловците и риболовците, са длъжни да инструктират участниците относно правилата за пожарна безопасност и изискванията за защита, преди всяко пребиваване в гората.

 

 

Държавните горски и ловни стопанства, регионалните дирекции по горите, както и кметовете по места, е необходимо да организират дежурства и денонощна телефонна връзка със структурите на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР при възникване на горски пожари.   

 

Необходимо е също осъществяване на строг контрол в земеделските територии по отношение спазването на забраната за изгарянето на стърнищата и други растителни остатъци в земеделските земи.

 

Лице, забелязало пожар в горските територии, незабавно трябва да предприеме действия за уведомяване на центровете за приемане на спешни повиквания към единния европейски номер 112.

 

По данни на Изпълнителната агенция по горите опожаряването на стърнища, ливади и пасища са сред основните причини за възникването на горските пожари и през 2013 г., - 98 бр., или 24 %. Поради човешка небрежност през миналата година са станали 110 бр. горски пожара, или 27%.

 

Общо регистрираните пожари през изминалата година са 408 бр., при които са засегнати 3 314 хектара горски територии. За сравнение през 2012 година са възникнали близо два пъти повече огнени стихии – 876 бр., при които са били обхванати 12 730 хектара.   

Обявен е пожароопасен сезон в горите в първите области на страната
6093
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
МЗХ стартира прием за подпомагане по интервенцията за опазване на горските екосистеми
През 2024 г.
6 664 горски служители, пожарникари, военнослужещи и доброволци са потушили 595 пожара на 171 164 дка гори
Поддържането на защитените природни територии е приоритет за МЗХ
МЗХ:
Запазват се договореностите в браншовия колективен трудов договор за работещите в горските стопанства за 2025-2026 г.
Непълен отчет за 2024 г.
От МЗХ отчитат намаление на нелегалната сеч в горите
Близо 1200 дка стари букови и крайречни гори до Златица и Харманли
По предложение на WWF са обявени две нови защитени територии
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини