Стопанствата с минимум 5 крави от тази година ще разчитат на допълнителни субсидии за животни с бозаещи телета. Това гласят промените в наредбите за реда при кандидатстването за национални доплащания за специфично подпомагане, обнародвани в последния брой на „Държавен вестник”, съобщиха от съюза на говедовъдите.
Субсидиите ще се изплащат на стопани, които не притежават млечна квота и продължават да отглеждат животните най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.
Самата сума се определя въз основа на броя на заявените крави и юници, които реално се отглеждат в стопанството. Животните трябва да са регистрирани в идентификационната система, която се поддържа от разплащателната агенция във фонд „Земеделие”.
Средствата за бозаещи телета са допълнителна подкрепа извън директните плащания, които фермерите със земя ще получават за стопанската 2014 -2015 г.
Право на субсидии имат и стопаните, които са преместили заявените животни от един животновъден обект в друг. Изискванията са той да отговаря на критериите за подпомагане по съответната схема и да бъде регистриран в системата за идентификация на животните в Българската агенция по безопасност на храните.
За стопанствата, които получават национални доплащания за производство на краве мляко, трябва след 11 март тази година да са актуализирали данните за броя на животните и за броя на фермите си в регистъра към агенцията по храните.
С промените в наредбата е описан и редът за кандидатстване по първите хектари на площ, известно като преразпределителното плащане.
Право на това подпомагане имат земеделските стопани, допустими за плащане по схемата за единно плащане на площ.
Преразпределителното плащане се предоставя под формата на допълнителни субсидии за първите до 300 декара. Самият размер на плащането ще бъде определен със заповед на земеделския министър, се посочва още в наредбата.