Начало » Важно за фермера » Пчеларство
04.03.2014 г.

Восъчен молец

Кошмарът на всеки начинаещ пчелар са гъсениците на восъчния молец, тъй като те изяждат всичко, което срещнат, дори дървото, ако не намерят друго. Има и успокоителна новина – при нашите климатични условия (бел. ред. Франция) появата им не предизвиква загиване на пчелните семейства. Само най-слабите семейства съществуват понякога заедно с гъсениците на тази нощна пеперуда, принадлежаща към семейството на молците. Ако в кошерите се провежда редовно почистване, проблеми няма да има. Но при празните кошери, рамки и складираните магазинни надставки, загубите могат да са големи, ако не се вземат съответните предпазни мерки. Съществуват два вида на восъчния молец: малък (Achroea grisela) и голям (Galleria mellonela), който се среща по-често и е по-опасен за кошерите. Пеперудата на малкия молец не достига дължина и от 1 см, докато тази на големия, може да достигне и 2 см. Произвежданата от тях копринена паяжина е тяхната защита срещу пчелите. За растежа на тази пеперуда са необходими тъмнина, топлина и белтъчини. Намиращата се в рамките или питите перга е източник на белтъчини за гъсениците. Ако произвеждате прашец, не забравяйте да го сушите добре и да го почиствате от примеси, за да се избегне разможаването на гъсениците. Идеален метод е замразяването на пресния прашец веднага след пресяването и почистването му от примеси. Гъсениците на восъчния молец започват развитието си при температура от 20 С, но са най-активни при 25-35 С. Развитието им се прекратява при падане на температурите под 10 С. По тази причина, ако за съхраняването на материала не разполагате с проветриви помещения, поставете магазинните надставки обратно в кошера след центрофугирането на меда. Свалете ги в края на октомври и ги върнете обратно в кошера до началото на май. Ако се опасявате, че пчелите могат да се преместят в надставките, поставете над рамката хранилка. При загиване на семейството, извадете наведнъж всички рамки. Може да ги поставите на конструкция с ефективна вентилация. Оставяйте между рамките разстояние от 2-3 см, особено ако в рамките има перга.
Имайте предвид, че при надморска височина около 1000 метра, големият восъчен молец се среща доста рядко. Не много лесни за приложение, но доста ефикасно е средство на основата на бактерията Bacillus thuringiensis. То надеждно защитава складираните рамки. Необходимо е старателно да напръскате рамките от двете страни. Препаратът не е токсичен и не образува никакви странични продукти и не влияе върху качеството на пчелните продукти.
Гъсениците са голяма радост за кокошките. Преди да почистите или изгорите засегнатите рамки, дайте ги на кокошките – те ще се заемат с почистването им. Ако восъкът не е много поразен от личинките, може да го преразпределите по кошерите. Рибарите също отдавна са наясно за интереса, който някои видове риби проявяват към восъчния молец. Той дотолкова привлича рибите, че дори е забранен в някои риболовни зони във Франция.
Нестандартно решение
Друго възможно средство срещу восъчния молец, неоказващо влияние на хранителните продукти като меда или прашеца е обработката с СО2. Понякога производителите на мед прибягват до такава обработка. Нейната продължителност е 4 часа, а целта – унищожаване на восъчния молец на всеки стадий от неговото развитие, дори и на яйцата.
Съвет
Използването на слънчева восъкотопилка е нелоша практика през целия сезон. Това може да реши проблемът със складирането на старите рамки за претопяване. Не използвайте стар восък за приготвянето на восъчни основи. Той често съдържа малко количество химични вещества. По-добре да го използвате за производството на свещи.
Обърнете внимание!
В никакъв случай не използвайте топчета срещу молци за защита на рамките! Тяхното активно вещество – парадихлорбензол е много токсично и е мастноразтворимо, поради това може да премине във восъка и меда./fermera.bg

Восъчен молец
16977
 

Последни материали
Виж
Очаква се фермерите да предпочетат слънчогледа пред царевицата и соята
Сушата може да натисне добивите от есенното зърно в Украйна с 10 на сто
Липсват подробности за щама, вида и броя на засегнатите птици
Бразилия потвърди първи случай на птичи грип в птицеферма
След като само преди 3 седмици изоставаше с 37 на сто от миналогодишния график
Изкупената пшеница от египетските фермери достигна нивото от май 2024 г
Беломорска мусака
С ударение върху селскостопанското сътрудничество със страните от ЦИЕ
Следващата работна седмица министърът на земеделието ще посети Китай
Като символ на българската природозащита и с екипната работа на 8 организации
Възстановяването на брадатия лешояд в нашето небе е огромно постижение
Свързани материали
Виж
През 2024 г. по схемата са усвоени 379 968 лв. от 205 земеделски стопани
500 хил. лева отпуска ДФЗ за борба с доматения молец
Документи се представят до 31 октомври, превеждат средствата до средата на декември
Започва прием по схемата за борба с доматен миниращ молец в оранжерии
Бюджетът по това направление за настоящата година е 500 хил. лева
ДФЗ изплати над 341 хил. лева на 154 стопани за борба с доматения молец
ДФЗ започна прием по схемата за борба с доматен миниращ молец
Фонд
Оранжерийните производители ще получат финансова подкрепа от 500 хил. лева за доматения молец
Неясно как добралата се до Одеска област стока ще бъде обеззаразена на място
Украйна откри картофен молец във внасяни 22 тона от Египет
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини