Посолството на Кралство Нидерландия съвместно с Института за агростратегии и иновации ще организират семинар за сдружаването на производителите, холандският опит и възможностите за прилагането му в България.
Форумът ще се провене на 6 март, по време на изложението „Агра 2014”, като целта е да се представи ценния опит на холандските фермери при създаването на организации на производителите, съобщиха от института за агростратегии.
Формите на сдружаване по групи е възможност, която Европа подкрепя финансово.
Земеделските кооперативи са модели на обединение, към каквито днес се ориентират все повече производители с цел да постигнат общите си интереси за по-високо качество на продукцията и добра конкурентноспособност.
Държавите членки на ЕС могат да признават организации, които са учредени по инициатива на производителите и имат поне една от следните конкретни цели - планирана продукция, приспособена към търсенето като качество и количество, директно предлагане на пазара на продукцията, оптимизация на производствените разходи и възвращаемост на инвестициите, внимание към околната среда и стабилизиране на цените на производителите.
Тези обединения работят и за по-лесното прилагане на научните изследвания и иновативните практики, както и за осигуряването на техническа помощ за използването на екопрактики и хуманно отношение към животните при производството, управлението на взаимоспомагателните фондове в сектора плодове и зеленчуци и др.
Семинарът ще бъде открит от Рейнър Схаап, земеделски съветник към холандсокото посолство. Сред лекторите ще бъдат Снежана Благоева, Слави Кралев и Весела Цветкова от Дирекция „Директни плащания и пазарна подкрепа” на Министерството на земеделието и храните.
За холандския опит с Организациите на производители ще говори Ад Клаасен, изпълнителен секретар на Холандската Асоциация на Организациите на Производители (DPA).
Гостите на семинара ще научат и какви са новите предизвикателства пред организациите и групите на производители в България от Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации.
За добрите практики при създаване и развитие на група производители ще разкажат Константина Семерджиева от „Фрут логистик” ООД и Тервел Николов от „Висер Опора” ООД.
Семинарът има образователна цел, за да помогне на всички заинтересовани земеделци и производители, които искат да се възползват от възможностите на новата аграрна политика на ЕС. Още по тази и други теми можете да научите на сайта на Института www.agroinnovations.bg.