Българската агенция по безопасността на храните ще качи на интернет страницита на ведомството „бял” и „черен” списък на търговските вериги и магазините в страната, съобщиха от ведомството.
Целта е потребителите да се ориентират за коректните търговци и за тези, които нарушават правилата чрез манипулиране на информацията за качеството на стоките.
Чрез новата интернет платформа на агенцията администрацията ще улесни и комуникацията с всички заинтересовани страни по системата за контрол, за да се намалят нарушенията при продажбата на храни, обяви изпълнителният директор на агенцията Пламен Моллов при отчета на тригодишната дейност на ведомството.
Въвеждат се и строги антикорупционни практики при проверките. Адмиинистрацията ще бъде уведомявана в последния момент за обектите, които ще бъдат посетени, за да няма изтичане на информация към проверяваните.
Системата ще бъде по аналогия с прилаганата в САЩ и Европа контролна мярка „таен клиент“ (secret client). Експертите от агенцията ще я прилагат като „скрит инспектор“.
В практиката се наблюдава директно или косвено нежелание или дори съпротива за съдействие при осъществяване на контролни функции на даден обект от оторизирани лица. С въвеждането на практиката на “скрития инспектор“ фактически ще може да се използва ефектът на изненадата и ще се гарантира ефективността при изпълнение на функциите на инспекторите, посочиха от агенцията на храните.
На проведената вчера среща между Пламен Моллов и представители на големите търговски вериги са обсъдени конкретните начини за взаимодействие.
Решено е да се въведат ефективни системи за управление на качеството чрез организиране на модули за обучение, а също и предоставяне на информация за горещия телефон 070012299.
В ход е осъществяването на „ротация“ на ръководители от високите нива на администрацията в областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) в различни градове.
Това е ефективна европейска практика в работата на специфични държавни контролни органи (Агенции по приходи, Митници и др.) и дава възможност за прекъсване на порочни практики на обвързаност или конфликт на интереси на определени места. „След обстоен анализ на риска, предложих тази промяна с цел подобряване оперативността на контрола и премахването на бюрократични спънки в този процес”, отбеляза проф. Моллов.
Втората промяна, наложена в работата на Агенцията е създадената специализирана структура - мобилна група “Мониторинг и верификация на контрола”, която действа от началото на тази година и е на директно разпореждане на Изпълнителния директор на БАБХ. Нейната главна цел е да осигурява второ ниво на контрол на системата. Farmer.bg