Начало » Новини » Страната
18.02.2014 г.

Най-рано през 2016 г. ЕК ще реши за храните от клонирани животни

Обмисля се забрана за продажбата на клонинги

Farmer.bg

В края на миналата година Европейската комисия прие три проекта на законодателство, което има за цел да ограничи разпространението на храни от клонирани животни, съобщиха от министерството на земеделието.

 

Предвижда се държавите от Европейския съюз (ЕС) да забранят вноса и използването на техники за клониране на селскостопански животни. Пускането на пазара на храни, получени от клонирани животни, също ще бъде забранено.

 

Целта на предложенията е да се подобри хуманното отношение към животните и да се даде отговор и на други етични съображения във връзка с използването на подобни техники.

 

Клонирането на животни е сравнително нова техника за възпроизводство на животни, което не предполага генетични модификации.

 

Клонингът не е генетично модифициран организъм и не подобрява добивите от едно животно. Животновъдите обаче могат да прибягват до клониране, за да увеличат количеството на репродуктивния материал (сперма или ембриони) на дадено особено ценно животно.

 

Към днешна дата клонирането не се използва за производство на храна. По сега действащото законодателство, за да се пусне в ЕС храна от клонирано животно, е необходимо предварително разрешение за продажба на тези храни.

 

На този етап няма европейски или чуждестранни фирми от хранително-вкусовата промишленост, които да са подали заявления за разрешаване на пускането на пазара на храни, произведени чрез клониране.

 

В проекта на едната от директивите се съдържа временна забрана за използването на техники за клониране на селскостопански животни, както и за пускането на пазара на живи клонирани животни и клонирани техни ембриони. С проекта на втората директива се гарантира, че на пазара на ЕС не се пускат храни от клонирани животни, като месо или мляко.

 

Клонирането обаче не е забранено за научноизследователски цели, опазване на редки породи и застрашени видове или използването на животни за производството на лекарства и медицински изделия, когато използването на тази техника може да бъде обосновано.

 

Специални разпоредби са предвидени и за храните, които не са пуснати на пазара на ЕС, но се консумират безопасно в течение на дълги години в страни извън ЕС. Така се създава по-балансирана система и благоприятна среда за търговия.

 

Защитата на иновациите също е залегнала в проекта на законодателния акт. Съгласно новата система за иновации, подкрепени от нови научни достижения, предприятието от хранително-вкусовата промишленост, подало заявлението, ще получи правото да пуска на пазара съответната храна в продължение на 5 години, преди тя да може да се произвежда от други дружества.

 

Европейският парламент и Съветът на министрите тепърва ще гледат законопроектите, предложени от ЕК. Очаква се новото законодателство да влезе в сила най-рано в началото на 2016 г. Farmer.bg

 

Най-рано през 2016 г. ЕК ще реши за храните от клонирани животни
4990
 

Последни материали
Виж
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
Свързани материали
Виж
Търгове
Еврокомисията ще анализира ефекта от етикетирането на продукти от клонирани животни
Отговорете на въпросите
Агроминистерството прави допитване за клонираните животни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини