Вирусът Литъл чери е карантинен за нашата страна. Той причинява заболяването „дребни череши”, откъдето идва и наименованието му. Болестта засяга главно качеството и големината на плодовете. Плодовете на засегнатите дървета са по-малки от обичайното, с по-слаб цвят и по-беден вкус. Симптомите не винаги са еднакви и могат да се проявят само на една част от дръвчето. Силата на симптомите е различна при различните дръвчета. Инфектираните могат да са по-малко жизнени, но в общи линии няма някакво забележимо нарушение или срив в цялостното здраве на дървото. Появява се преждевременно почервеняване и опадване на листата през есента при чувствителните сортове череши.
Вирусът „Литъл чери”се разпространява от дърво на дърво посредством ябълковата щитоносна въшка. Тя не лети, но се разпространява по съседни дръвчета при допир на клоните. Освен това по време на пълзежната фаза на насекомото, то се придвижва и с помощта на вятъра на кратки разстояния. Вирусът може да се предава и чрез дорир на заразени клони, корени, което става най-вече при продажбата на овошките.
Няма лечение или третиране с химични средства на болестта "Литъл чери". Дърветата, които се предполага, че са болни, трябва да бъдат отстранявани и унищожавани. В райони, в които вирусът е бил регистриран, трябва да се осъществява контрол на ябълковата щитоносна въшка, тъй като високите популации могат до доведат до бързо разпространение на болестта.
Досега има установена по-голяма чувствителност към вируса на следните сортове череши: Ламберт, Бинг, Роял Ан, Ван, Сам, Лапин, Стела.
Когато засаждате блокове с череши, е много важно да отстраните всички стари дръвчета от мястото преди да засадите новите. Това ще помогне да спрете цикъла на инфекцията и е особено важно за райони с такива проблеми. Ако е възможно, нека новите насаждения да са на разстояние (напр. над 10 м) от старите черешови градини, за да се забави разпространението на вируса в новите блокове.
От fermera.bg