Farmer.bg
Въпреки че от седем години България е в рамките на Европейския съюз, браншовите организации от земеделието все още не членуват в Европейската организация на фермерите „Копа Коджека” (Copa Cogeca)”, посочи в интервю за Farmer.bg бившият председател на асоциацията на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов.
„Това е един болен за земеделието въпрос, защото за страната е важна да бъде представлявана в тази организация. Дори Хърватска, която беше приета след нас в ЕС, до края на тази година ще влезе в „Копа Коджека”, а ние все още сме със статут на наблюдатели”, припомни Вукодинов.
Чрез своята организация европейските фермери лобират в своя защита при прокарване на законодателството в областта на селското стопанство. На практика тя е основният посредник с Европейската комисия и Европарламента, когато се обсъждат въпроси, свързани с политиката в агросектора.
За да могат да членуват в тази организация обаче, българските производители от всички основни браншове трябва да имат регионални и национални съюзи, които да ги защитават първо в рамките на държавата.
Представителите на бизнеса неколкократно поставяха въпроса за нов закон за браншовите организации, но политиците са наясно, че ако браншовете се обединят, не ще станат силни и трудно биха могли да ги манипулират.
Не е тайна, че чрез политиката в разпределението на субсидиите държавната администрация предоставя повече средства за едни сектори за сметка на други, без това да е обвързано с икономическа логика, припомни Вукодинов.
За да може България да членува в Copa Cogeca, страната трябва да има регионални и национална представителност на основните междусекторни – зърно, мляко, тютюн, вино и др.
След като тези организации се обединят, годишно те трябва да плащат членски внос от поне 180 хил. евро, което също на този етап се оказва препятствие за българския бизнес.
Въпреки трудностите повечето браншови съюзи са осъзнали необходимостта от бъдещо обединение. Въпросът е как да си взаимодействат в името на това обединение.