От Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен съобщиха, че през последните десет дни в инспекцията са постъпили редица сигнали за бедстващи птици. Общо 6 щъркела и две черношипи ветрушки, познати още като керкенези, са били открити в безпомощно състояние от загрижени граждани, които веднага са се обадили за помощ.
Един от шестте щъркела е намерен с изкълчено крило в село Садовец, общ. Долни Дъбник. В село Брегаре, общ. Долна Митрополия, млад щъркел е открит обездвижен и със заплетено в сезал краче в щъркелово гнездо. В резултат на буря е разрушено гнездото на други 4 щъркелчета в село Крушовене, общ. Долна Митрополия.
Два екземпляра от вида Черношипа ветрушка (Керкенез) са намерени в гр. Плевен. За единия сигнализират от Областна дирекция "Земеделие" - гр. Плевен. Другият е открит в заградено пространство с неизвестен собственик, пред мазе на жилищна кооперация, отглеждан незаконно от неидентифицирано лице. Със съдействие от МВР-Плевен е осигурен достъп и защитената от закона птица е спасена.
Експерти на РИОСВ - Плевен се отзоваха на сигналите и изпратиха птиците за лечение и отглеждане в Спасителен център за диви животни - Зелени Балкани - гр. Стара Загора.
От инспекцията информират, че щъркелите и Черношипите ветрушки са защитени видове от Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие. За защитените видове от Приложение № 3 се забраняват: улавяне или убиване, преследване и обезпокояване на екземпляри; унищожаване или вземане на яйца; разрушаване, увреждане или преместване на гнезда; увреждане или унищожаване на места за размножаване, почивка и струпване по време на миграция; вземане на намерени мъртви екземпляри; препариране, излагане на публични места. Забранено е още да се вземат от естествената им среда и да се отглеждат като домашни любимци.
Лице, което е намерило екземпляр от защитен вид в безпомощно състояние, е длъжно да уведоми за това най-близката Регионална инспекция по околната среда и води или поделение на Изпълнителната агенция по горите, съгласно Закона за биологичното разнообразие.
Сигнали за намерени защитени видове в безпомощно състояние може да бъдат подавани на зеления телефон на РИОСВ - Плевен 064/800-831 или на дежурния мобилен телефон - 0886 399 054./dariknews.bg