В Рамковата конвенция за контрол на тютюнa в точки 17 и 18 е силно застъпена нуждата от защита на заетите в отглеждането и производството на тютюн. Това се посочва в изявление на Жужана Якаб, регионален директор на офиса на Световната здравна организация за Европа, относно политиката на Световната здравна организация по отношение на намаляването на тютюнопроизводството, съобщиха от офиса на СЗО. В изявлението се казва: По време на форума си в Бившата Югославска Република Македония миналата седмица, Международната Асоциация на Тютюнопроизводителите публично заяви, че политиката на Световната здравна организация за контрол на тютюнопроизводството заплашва препитанието на стотици хиляди семейства.
Рамковата конвенция за контрол на тютюнa е създадена, за да защитава и предпазва всички хора, включително тези разчитащи на тютюнопроизводството, от разрушителното влияние на тютюна върху здравето и икономиката и, че такова изявление е против духа и усилията на Световната здравна организация и Рамковата конвенция за контрол на тютюнa.
1,6 милиона души умират от тютюнопушене в Европейския регион на Световната здравна организация. В сравнение с останалата част на света, Европейският регион има една от най-високите стойности на смъртност в резултат на употребата на тютюн. 16% от смъртността сред възрастните на 30 години се дължи на употребата на тютюн. Тези цифри са в сериозен контраст с Африканския регион – 3% и Източно средиземноморския регион – 7% и средно за целия свят – 12%.
Няколко риска от заболявания свързани с отглеждането на тютюн са добре известни – отравяне със зелен тютюн, интоксикация с пестициди, дихателни и дерматологични заболявания и рак. Бедните деца в развиващите се страни, които са често заети в тютюнопроизводството, за да осигуряват доход в семейството, са обект на експлоатация, на дълги часове труд и ниско заплащане, лишаване от достъп до образование и излагане на отровни пестициди. Въпреки, че отглеждането на тютюн не е единствената форма на селскостопанско производство с вредни влияния, пестицидите използвани в отглеждането на тютюн са особено токсични и могат да доведат до хронични заболявания, особено когато се прилагат без използването на защитно облекло. Децата също са уязвими към отравяне със зелен тютюн от никотина, който се абсорбира при работа с мокри листа тютюн.
В Рамковата конвенция за контрол на тютюнa в точки 17 и 18 е силно застъпена нуждата от защита на заетите в отглеждането и производството на тютюн. До момента 176 страни са ратифицирали конвенцията. Така, международната общност се ангажира със споделената цел да предпазва тези, които разчитат на отглеждането на тютюн. Напълно признато е, че много работа остава за нас и в този контекст е формирана работна група, която да се фокусира върху икономически приемливите алтернативи на тютюнопроизводството. Отчета на работната група ще бъде дискутиран на предстоящата световна конференция в Сеул на 176те страни ратифицирали конвенцията през ноември тази година.
Биха искала да дам пълната си подкрепа на Рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация като силен правен инструмент, който да ни помогне да спрем тютюневата епидемия. Европейският регион има най-високия брой страни, които са задължени да приложат конвенцията, за да предпазят здравето на хората. Босна и Херцеговина, България, Бивша югославска република Македония, Сърбия и Турция са измежду страните ратифицирали конвенцията в региона. Страни, присъединили се към конвенцията, защотото са загрижени за населението си. Силно вярвам, че заедно, с общи усилия, препятствията ще бъдат преодолени и ще можем да защитаваме хората и да спасяваме животи - се казва в изявлението./Информационна агенция "Фокус"