Начало » Важно за фермера » Животновъдство
03.09.2012 г.

Загубите от заразните болести по животните

[B%]Текстът от проектозакона за ветеринарната служба, който гласи, че както всички преки загуби, така и непреките разходи се поемат от стопанина на заразеното огнище, е нецелесъобразен и следва да отпадне.[%B]
Проблемът със загубите от отделните инфекциозни болести и епизоотиите е възлов за борбата срещу тях, защото от големината и естеството на тези загуби зависят пряко интензивността, насочеността и естеството на противоепизоотичните мерки, насочени срещу тях.
Най-очебийни и непосредствени са преките загуби, които инфекциите нанасят на животните, на стадото. Това са смъртността, заболеваемостта, намалението на прираста, на продуктивността – млекодобива, месодобива, яйценосенето, бракуването, както и теглителната сила.
Но заразните болести имат и особеността да се разпространяват пряко или косвено и затова са особено опасни не само за отделното животно, но и за стадото, за популацията. Тази особеност варира силно – от пряка контагиозност при респираторните инфекции с въздушно капчесто предаване до липса на пряка контагиозност, тъй като инфекциозният агент няма пряк достъп до външната среда. В тези случаи трансмисията се осъществява чрез инфектирана мозъчна тъкан (Куру, Лудата крава - канибализъм!) или чрез вторична поява в инфектирана слюнка (котешкият имунодефицитен вирус, бяс!). Тази трансмисивност именно, е наложила в борбата срещу заразните болести да се използват различни рестриктивни мерки – от изолация и възбрана до „stamping out”. Именно тези разнообразни рестриктивни мерки реализират понякога огромни разходи – непреки загуби от инфекциозните болести. Тези рестриктивни мерки имат за цел да предпазят околните здрави, но застрашени ферми от пряката опасност, която представлява заразената ферма. Те са различни – например, срещу респираторните инфекции главно изолация на кашлящото животно, предотвратяване на инфекциозния аерозол чрез вентилация, серумиране на контактните животни и пр. Срещу беса - избиване на болните и контактните, имунизиране на останалите животни и пр.
Докато преките загуби в заразеното стадо, се дължат главно на немарливостта на самия стопанин, то разходите по противоепизоотичните мерки са целесъобразни, защото са в защита и интерес на околните здрави, но застрашени стопанства. Ето защо, те се поемат от държавата, която се явява като естествен защитник на всички здрави ферми и стопанства. Затова текстът от проектозакона за ветеринарната служба, който гласи, че както всички преки загуби, така и непреките разходи се поемат от стопанина на заразеното огнище, е нецелесъобразен и следва да отпадне.

Тук е уместно да се изясни проблемът със заплащането на диагностиката. Според новите разпоредби, лабораторната диагностика се заплаща от стопаните, освен ако не е насочена към определени опасни заразни болести. Това доведе до рязко намаляване на изпращането на диагностични материали, защото за частника е много скъпо да изпраща тези материали на ръка от Силистра до София, въпреки че е загубил единственото си прасе. Ежемесечните обобщени резултати от диагностиката в цялата страна бяха едно обективно огледало на епизоотичното състояние в страната. Сега намаляването на диагостиката лиши централната ветеринарна служба от реална картина за епизоотиите в страната. Ето това доведе преминаването на заплащането на диагностиката в ръцете на частните стопани поради сляпата пестеливост на държавата.
Всъщност държавата има въпиюща нужда да ликвидира епизоотиите от нейната територия, за да се предпази или да осигури търговските си връзки с останалия свят. На тази основа бяха организирани преди години такива международни организации като IOE и “WORLD wo RINDERPEST”. Благодарение на тези международни усилия от миналата година, Чумата по говедата бе ликвидирана в целия свят. Последното огнище бе ликвидирано в Сомалия./в. Гласът на фермера

Загубите от заразните болести по животните
3813
 

Последни материали
Виж
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Русия премахна минималната препоръчителна цена при износа на пшеница
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
От 24 май до края на месеца
Противоградната защита е готова за очакваните бури в следващите дни
Свързани материали
Виж
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Русия премахна минималната препоръчителна цена при износа на пшеница
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
От 24 май до края на месеца
Противоградната защита е готова за очакваните бури в следващите дни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини