През юли развитието на земеделските култури ще протича при наднормени топлинни условия и при задълбочаващ се дефицит на почвена влага.
Прогнозираното сухо и горещо време през повечето дни от месеца ще налага прилагане на увеличени поливни норми при пролетните култури, особено в източните и южните райони на страната, където нивото на почвените влагозапаси в 50-сантиметровия слой (измерено в агростанциите Силистра, Разград, Карнобат Хасково, Любимец) в началото на лятото бе най-ниско, под 55% от ППВ (пределна полска влагоемност).
В началото на юли голямата част от пролетните култури ще встъпят в репродуктивен етап от развитието си. При царевицата в зависимост от ранозрелостта ще се наблюдават различни фази. През първото десетдневие при по-ранните хибриди ще протича изметляване, цъфтеж на метлицата и изсвиляване, а към края на месеца - и фаза млечна зрелост. През междуфазния период изметляване - млечна зрелост изискванията на царевицата към влагата в почвата рязко ще нарастват (дневният разход на вода достига до 6-7 м3/дка). Недостигът на влага, особено по време на формиране и наливане на зърното, ще има неблагоприятни последици за реколтата от царевица за зърно.
През месеца при слънчогледа ще протича цъфтеж, оплождане и наливане на семената, а при памука - бутонизация и фаза цъфтеж. През третото десетдневие полският фасул в равнинните райони на страната ще встъпи във фаза узряване.
През юли прогнозираните екстремно високи максимални температури, от порядъка на 38-40оС, а на места в равнинните райони – и по-високи, ще имат неблагоприятно въздействие върху цъфтежа и оплождането при зеленчуковите култури, слънчогледа и царевицата, ще нарушават водния баланс и нормалния ход на физиологичните процеси при земеделските култури.
През месеца метеорологичните условия ще ограничават развитието на редица гъбни болести по земеделските култури, с изключение на брашнестите мани по лозата, овошките и зеленчуците. При овощните култури не трябва да се подценяват растителнозащитните работи срещу второто поколение плодовите червеи. Препоръчително е третиранията да се правят през по-хладните часове на деня.
През по-голямата част от юли жътвата на пшеницата ще протича при повишена пожароопасност. Тази година пшеницата в полските райони встъпи масово във восъчна зрелост през второто десетдневие на юни. Навременното прибиране на реколтата ще ограничи загубите от разпиляване на зърното.
[B%]О, не! И над 40 градуса!
През юли продължителността на слънчевото греене е най-голяма - в равнините 320-340 часа. Облачните дни обикновено са само от 1 до 4. Юлските температури са високи - регистрирани са абсолютните максимуми за нашата страна, които в повечето райони са от 40° до 44°. Дните 28, 29 и 30 юли са наречени „горещници”. През юли намаляват северозападните нахлувания на хладни и влажни океански въздушни маси, а заедно с това валежите и вероятността за градушки. Средно дните с валеж са от 4 до 8. Характерни са засушаванията.
Тази година през юли се очаква средната месечна температура да бъде над нормата, която за равнините е между 21° и 25°, за високите полета - между 18° и 20°, а за планините - между 7° и 13°. Най-ниските температури ще бъдат между 10° и 15°, а най-високите - между 35° и 40°, в отделни дни и малко по-високи.
Месечната сума на валежите ще бъде под нормата, която за по-голямата част от страната е между 40 и 60 мм, по Черноморието и долината на р. Струма - между 30 и 50 мм, а за планинските райони - от 70 до 120 мм.
През по-голямата част от юли над страната времето ще бъде слънчево, сухо и горещо. Най-голяма вероятност за валежи, гръмотевични бури и чувствително, но временно понижение на температурите, има към 13-14 юли. [%B]