Производството на биогорива, увеличаването на градските площи или влошаването на свойствата на почвата - това са само някои от факторите, които водят до увеличаването на натиска върху земеделските земи в световен мащаб. Свързано с корумпирани правителства, обстоятелството води до това, че пазарите на земя, особено в по-бедните страни, не функционират.
Това потвърждава работен документ, изработен съвместно от Организацията за прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) и Transparency International (TI) - (Асоциацията „Прозрачност без граници”, която изследва корупцията както в отделни страни, така и в световен мащаб - бел. ред.). От документа става ясно, че преди всичко в обществените административни органи в сектора за земеделски земи подкупите и измамите са обичайно явление. Грубо казано пешкира обират най-вече групи от населението с ограничени приходи, защото точно за тях достъпът до земеделските земи е ограничен. Страни с висока степен на корумпираност имат в допълнение ниски добиви от земеделските продукти както и ниска степен на развитие на обществото.
В държави със слаби правителства разпределението на площите е несправедливо, отношенията на собственост са несигурни, нестабилни, недостатъчен е мениждмънтът на естествените ресурси като земите и водите.
Преди всичко страни, в които има радикални политически или икономически промени като Северна Африка или Източна Европа, корупцията се разпростира до най-високите етажи на политическата пласт. Това се случва при приватизацията на държавната собственост, големи сделки за земеделски земи или до обезземляване на собственици. Именно корупцията, засегнала най-високите нива в обществото, е тежко да бъде разкрита и хваната, защото всички ключови институции работят съвместно, за да служат на едно малцинство, отсъжда TI.
Административните органи по места също изнудват селяните или инвеститорите за пари. Подкупи при придобиването и регистрацията на земеделска собственост, както и измами при земемерски измервания или при планове за използването на земеделските земи са всекидневие. По преценки на TI само в Индия във връзка с пазара на земеделски земи се дават „под тезгяха” 700 милиона долара годишно, които от Съединените щати отиват в джоба на местни държавни чиновници под формата на подкупи. Битката с корупцията в сектора на земеделските земи е неотменимо свързана с подобрения в ръководството на правителствено ниво. Към това принадлежат преди всичко прозрачността, ефективността и сигурността в отношенията на собственост./DLG-Mitteilungen