[B%]ВЪПРОС: НАШИЯТ ЧИТАТЕЛ ЙОРДАН ЦОЛОВ ОТ с. БУКОВЕЦ, ОБЛ. МОНТАНА ПИТА КОИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА НЕОБИЧАЙНАТА АГРЕСИВНОСТ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА И КАК МОЖЕ ДА СЕ ПРЕОДОЛЕЕ ТЯ?
ОТГОВОР:[%B] Преживявал съм период на освирепяване на пчелните ми семейства и се убедих от практиката, че дразненията са основната причина за повишаване на агресивното поведение на пчелите.
През 1999 г добивах пчелна отрова чрез електродразнение. Настъпи зловещо ожесточение на пчелните семейства. Смяна на майките с внесени от Австрия и Словения пчелни майки карника промени изцяло поведението им.
Наследственият белег и близкородственото размножаване може да бъде предпоставка за агресивно поведение на пчелите. За неговото преодоляване отново възниква необходимостта от подобряване на развъдната дейност, заменяйки майките в пчелина с племенни от кротки семейства.
Господин Цолов, ако при Вас се е наблюдавала ситуация, при която дадено семейство е било кротко, а след това става агресивно, това се дължи на обстоятелството, че злите пчели са се развили от яйца, оплодени от неподходящ търтей. И в този случай следва смяна на майката.
Опаразитяването е изключително дразнение за пчелите и може да предизвика агресивно поведение. Своевременното и едновременното в района третиране с химически и биологични способи срещу акара Varroа е надеждно средство за понижаване на агресивността.
Необоснованите и продължителни прегледи привеждат пчелните семейства в необичаен режим и за преодоляване на възбудеността им е нужно извършване на тази дейност в съзвучие с добрите пчеларски практики.
Отстраняване на евентуалната неприятна миризма за пчелите, както при работа с тях , така и в околната среда; засаждане на маточина (всеизвестна билка с успокояващо действие върху човека и пчелите) край кошерите и размяна на местата на миролюбиви семейства с тези, които са агресивни са меркиу, способстващи за понижаване на агресивността.
С оглед на по-спокойна и безопасна работа в пчелина да се има предвид следното:
Колкото по–малко дим при прегледите, толкова по–спокойна и приятна работа;
Пчелите са по–мирни, когато са сити;
Добро успокоително средство е намазването на ръцете с мед, карамфилово масло, използване на маточно масло от тревистото растение маточина или смачкване на 3-4 търтея и натриване на ръцете.
Успокояващо на пчелите действува поставена върху рамките напоена кърпа с 5 % воден разтвор на неочистена карболова киселина. Навлажнено с този разтвор памучено платно, поставено върху рамките, много бързо разгонва пчелите от повръхността на открития кошер и ги прави кротки.
[B%]Агресивното поведение на пчелите се определя от три групи фактори:[%B]
Първа група – външни: ниска температура, вятър, облачно време, наближаваща буря, липса на нектар през активния сезон;
Втора група – състояние на семейството: генетична предразположеност, извършвано близкородствено развъждане, осиротяло семейство, грабеж, болести, прекомерно пренаселение в кошера, изпуснати алармиращи феромони от предходящи ужилвания, нараснало количество пити с празни килийки–в резултат на което от питите се отделят повече летливи вещества, неютна и замърсена среда в кошера, опаризатяване, отравяне.
Трета група – изцяло зависими от пчеларя :ненужни и продължителни прегледи, тръскане и грубо смитане на пчелите от питите, неприятни за пчелите миризми, неподходящо облекло, мачкане на пчели, припряност в действията на пчеларя, в пчелина се работи много рано или прекалено късно, лошокачествен пушек за укротяване на пчелите, пчелите са изложени на често безпокойство от животни.
При състояние на необичайна агресивност е наложително внимателно и продължително наблядение на пчелина за установяване на евентуалните дразнения на пчелите и отстраняване на дразнителите (оси, стършели, пчелояди, животни, задух и др.)./д-р Милан Стоянов