Големите дърводобивни фирми в България не работят в момента. Имат ресурс от работна ръка от около 23 000 души, заети пряко в производството и снабдяването с дървесина, които вече втори месец не работят. Това заяви на брифинг в парламента депутатът от ПГ на Коалиция за България Меглена Плугчиева, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Става дума за задълбочаващ се проблем и обричане на преработвателната промишленост на катастрофа, посочи тя. Големите и чужди инвеститори, каквито са "Кроношпан" в Бургас, Стамболийски, предприятието в Свищов, "Фазерлес" и всички останали, малките дървообработващи предприятия нямат шанс нито да стигнат до журналисти или до София, за да изразят позиция, каза Плугчиева. Изпратено е писмо на дървопреработвателните предприятия, което днес трябва да замине до министър Дянков и да бъде поставено на неговото внимание като вицпремиер, „защото министър Найденов е на мнение, че с политически решения, може да се прекърши един сектор и да се осигурява търговията на дървесина през борсата, въпреки е доказано неефективно, свързано с корупция и можеше да бъде просто организирано – да се продава дървесина от склад – традиционна практика в цяла Европа. Получи се изкуствен дефицит в резултат на това, че през есента не са проведени търгове”, каза Плугчиева.
През миналата година над 500 000 тона технологична дървесина и дърва са добити, като в последните месеци на есента, голямата част от това количество са заминали за Турция и Гърция, а за януари и февруари са добити 120 000 кубически метра технологична дървесина и дърва – 25 000 са заминали за Турция и голяма част – за Гърция, посочи тя.
„При условия на дефицит в страната и затваряне на големите преработвателни мощности в страната се стимулира износът и никой не дава отговор на този въпрос. Упорства се, че ще продължи търговията с дървесина през борсата, въпреки всички корупционни схеми. Този модел и тази практика са подадени на прокуратурата”, заяви Плугчиева.
Отново се занимаваме и продължаваме темата за горския сектор, за търговията с дървесина чрез борсата, подчерта тя. Голямо е огорчението и разочарованието на голяма част от фирмите от дърводобивния и дървообработващ сектор, които вчера след срещата с министър Найденов със съжаление отново коментираха, че този политически инат ще доведе до фатални последици в сектора, каза Плугчиева.
Пенко Атанасов от Коалиция за България заяви, че поведението на министър Найденов от първия ден е – „лъжа”. „Последната му лъжа от село Бисер, че кметът на Харманли не е разработил проекти по ПРСР, които се оказаха – три. Когато приемахме бюджета в Комисията по земеделие в парламента, той каза че той не приема бюджета, и че в Министерски съвет не се гласува. Мирослав Найденов е голямо недоразумение. Министър-председателят да преразгледа отношението си към любимия министър Найденов и да освободи земеделския и горския сектор от присъствието му”, призова Атанасов.