Младите пчелари, които сега започват да се занимават с пчеларство най-много се страхуват, че през зимата пчелите може да замръзнат и да загинат. Опитвайки се да защитят пчелите от студовете, те омотават кошера с различни топлоизолационни материали. Но дали наистина пчелите се страхуват от студа?
Начинаещите пчелари могат да бъдат спокойни, пчелите за разлика от много други насекоми са в състояние да произвеждат необходимия им минимум топлина, който им дава възможност да преживеят студената зима без да замръзнат. Веднага щом започнат първите слаби студове, пчелите се събират върху питите с мед и, притискайки се една към друга, образуват кълбо. Температурата вътре в кълбото е около 12°С и поради това пчелите доста спокойно преживяват зимата и нерядко в края на зимата отглеждат пило. Необходимата за презимуването температура се поддържа само вътре в кълбото, а само на 15-20 см от него температурата е близка до тази на външната среда.
Друго нещо, което е по-важно за поддържането на здравето в кошера и за което често забравят пчеларите е вентилацията в кошера.
Често, затваряйки и плътно запълвайки всички пролуки, те напълно прекъсват достъпа на въздух в кошера. При това, материалите, които използват неопитните пчелари, са абсолютно неподходящия за изолация. Не трябва за изолацията да се използва вата, филц и пенопласт. А лошата и недостатъчна вентилация през зимата може да доведе до това, че влагата, по-точно водните пари, които се появяват вследствие на дишането на пчелите, се преобразуват в конденз, който осяда на самите пчели и по вътрешните стени на кошера. Появилата се поради недостатъчна вентилация влага силно охлажда гнездото; стени, в пролуките на които са натъпкани вата и филц, се покриват с голям слой конденз или дори лед, върху питите се появява плесен, а медът поради голямото количество на влагата може да ферментира.
В такива условия за намокрените пчели е трудно да поддържат необходимата температура вътре в зимното кълбо. Лошата вентилация на кошера води до това, че зимното кълбо става рехаво, пчелите вече наистина започват да мръзнат, и много пчелни семейства просто загиват, а причината за това не е студът, а неправилното изолиране и лошата вентилация на кошера.
Добрата вентилация на кошера през зимата позволява продуктите на обмяната бързо да се изпаряват, отвътре кошерът не се запотява. Гнездата са сухи, а пчелните семейства са енергични, подморът след зимата е сравнително малък.