Начало » Важно за фермера » Пчеларство
30.09.2011 г.

Апитерапия – що е то?

Тласкана от хилядолетната традиция, апитерапията заела алтернативно място непосредствено до официалната медицина

Човекът, за да стане обособена биологична и психологична единица, е трябвало непрекъснато да се адаптира към постоянно променящите се условия на своята планетна и социална среда. Най-добрите адаптогени, намиращи се на една ръка растояние от най-ранен етап в неговото развитие – палеолита – са били пчелните продукти и билките. Пчелите, и преди всичко медът той е открил най-рано по понятни причини (нека не забравяме, че бялата захар подслажда живота му само отпреди един век!).

Скоро след това най-находчивите зарязали лъка и копието и се преквалифицирали в ловци на мед – професия, която съществува и днес.

Заедно с кулинарните достойнства на меда не било грудно да се открият и лечебните му качества преди всичко при лечението на рани, травми и натъртвания. Ето така е възникнало съждението „Нека храната стане лекарство, а лекарството – храна” приписвано на Аристотел.

След като е осигурил меда в кухнята си (пчелите са едни от първите одомашнени твари), неандерталецът, кроманьонецът или какъвто и да е бил той, последователно разкривал лечебните свойства на меда най-напред при болка, а след това при инфекции, интоксикации, алергизации и едва ли не при всички болести от стоматита до хемороидите и от косите до ноктите. Това дотук е само медотерапия, практикувана като се започне от първобитния човек с неговия благ мехлем, та се стигне до нашия починал наскоро съвременник д-р Стоимир Младенов, единственият български лекар, предложен за Нобелова награда , и то от сърби!

Следващ възходящата си еволюция по стъпалата на историята, ръководен от творческата си деятелност, човекът не само усвоявал от природата продуктите, осигуряващи неговото съществуване. Така преди около 30 000 години, след като зарязал заниманията на ловец и събирач, той коренно променил начина си на живот, като преминал на храни, състоящи от месо (но не от дивеч) и от брашно от отгледаните около жилището му зърнени храни за храна на току що одомашнените животни. Счита се, че този повратен момент отговаря на прехода от палеолита в неолит.

В продължение на хиляди години, променил битието си с консумацията на достатъчно тлъсто месо и хлебни изделия, този наш предтеча се поизправил, оформил корем, започнал да гледа по-ведро в бъдещето, след като наедрял и на акъл. Червото му престанало да се удължава и заел място по средата между тревопасните и хищниците. Достатъчно предвидлив, той запазил спомена от вегетарианството в лицето на слепото си черво, което наред с космите и кътниците повечето антрополози считат за атавизъм. В него се настанили вездесъщите за българина лактобацили, а също и измамните колибактерии, които ту са ни приятели, ту върли врагове (мутантните колиентеробактерии).

Междувременно заедно с парада на цивилизациите (нашата е била една от първите), човекът в стремежа си да подобри условията на своето същестувание, открил прелестите на военния живот. Марширувайки от полюсите до екватора и обратно, достигнал върховете на военната си мощ през времето на Римската империя, този човековойник (тогава се е служело в армията 25 години) е трябвало сам да си готви в канчето, което го е удряло отзад. В него той приготвял разни каши ( сега ги наричат суфлета) от брашно от лимец и ръж, защото царевицата още не била преплувала океана, поради което нямало как да забърква качамак.

[B%]Що е апитерапия?[%B]
Апитерапията е ново направление в медицината за лекуване и профилактика с пчелни продукти чрез използване на естествените генетични програми, заложени в тях.Това позволява ефективно да се възстановяват не само отделни органи, но и цели системи на заболелия организъм.

Най-развита е апитерапията в САЩ, където всяка болница и дори всяка поликлиника притежава апитерапевтичен кабинет, най-често с пчелен кошер. Секцията по апитерапия към Асоциацията по пчелни продукти на САЩ е световен първенец. Като платен член на тази секция Националният браншови пчеларски съюз получава всеки 2 седмици най-новите световни постижения на апитерапията.

Силно развита е апитерапията в съседна Румъния.Още през 60-те години на миналия век в Букурещ съществуваше Институтът по геронтология и гериатрия на акад. Пархон. Основните лечебно-профирактични средства, които се прилагаха в този световноизвестен център за подмладяване бяха пчелните продукти.

Още през1978 г. апитерапията в Румъния премина от традиционния етап на народна медицина на етап научна медицина. Създаде се медицински сектор по апитерапия в рамките на Международния институт по технология ие икономика на пчеларството в Букурещ. Връзката с Пчеларския комбинат на Асоциацията по пчеларство на Румъния осигуряваше очистени, кондиционирани и дозирани пчелни продукти, превърнати във фармакологични препарати.

В следващите 5 години медицинският сектор по апитерапия беше превърнат в Изследователско-производствен институт по пчеларство. С това изследователската дейност по апитерапия беше тясно свързана с производствените лаборатории на института и с пчеловъдния комбинат.

Сега там се произвеждат над 100 апитерапевтичнипродукта.

Силно развита е апитерапията в Русия, в Канада, в Германия, във Франция, в Чехословакия, в Полша, в Испания, в Сърбия.

През 30-те години шлагер бяха маимунските тестиси и екстракти от тях, с които бяха лекувани Хитлер, Чарли Чаплин и много други богати и известни люде, но без особен резултат.След това дойде ерата на екстрактите от животински органи, известна като неспецифична тъканна терапия по Филатов. След няколко съмнителни опити за възвръщане на мъжествеността, тя намери място като стимулатор на растежа и развитието на животните за угояване. Единствено апитерапията не изневери. Неин най-солиден аргумент беше продължителността на живота на пчеларите, които след генералите живеят най-много и запазват половата си активност до дълбока старост.

Пчеларите работят на открито и на слънце в най-приятните сезони и часове на деня, при това 97% от тях упражняват пчеларството като хоби. Те биват жилени непрекъснато от пчелите, но поради изграден имумитет не реагират на ужилванията с болка и оток. Нещо повече: директните ужилвания са лечебно-профилактично средство срещу алергиите, сърдечно-съдовите болести, ревматизма, артритите, болестта на Алцхаймер, дисеминираната склероза, подаграта и редица други болести от направленията ревматология, ендокринология, неврология, дерматоло- гия, хирургия, урология, гинекология, кардиология, отоларингология и геронтология. Надвесени над кошерите, те вдишват кошерния въздух (той съдържа коктейл от всички пчелни продукти), който вентилира слабините им и ги прави устойчиви и на рака, туберкулозата и други белодробни болести, на левкозите и на болестите на мъжките гениталии (ако са пчеларки, и на ракът на млечната жлеза). По цял ден с техните любимци-пчелите, отдадени на лек труд на чист въздух, възхваляващи Създателя, консумиращи пчелно млечице, мед, пчелен прашец, вдишващи парите на прополиса, на мановия мед и дори на умрелите пчели, те са доказани дълголетници, въздържатели (поради 1000 пъти по-силното си обоняние пчелите жилят по-често пушачите, нечистоплътните и контетата, прекалили с одеколон и автър шейф). И като връх на всичко – пчелните продукти са безвредни благодарение на избирателната активност на пчелите да избират и отнасят в кошера безвредни натурални вещества.

Много рядко сме свидетели на свръхчувствителност към някои от пчелните продукти, а продължителното пчеларстване лекува и алергиите./в. Пчела и кошер

Апитерапия – що е то?
17075
 

Последни материали
Виж
ССА се нуждае от разширяване на научния състав и дигитализация на научната инфраструктура
Институциите на България и Румъния обсъдиха мерки срещу комарната популация по река Дунав
До април 2025 г. по програмата са разплатени 79.8% или 3 027,06 млн. евро
Плащанията по ПРСР 2014 – 2020 г. ще приключат до края на годината
ДФЗ изплати още 166 млн. лева по ОПДУ за Кампания 2024
Сключени са 15 сделки
Горски предприятия продават имоти - от комплекс Жребчево до терен във „Велики Преслав“
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
Свързани материали
Виж
ССА се нуждае от разширяване на научния състав и дигитализация на научната инфраструктура
Институциите на България и Румъния обсъдиха мерки срещу комарната популация по река Дунав
До април 2025 г. по програмата са разплатени 79.8% или 3 027,06 млн. евро
Плащанията по ПРСР 2014 – 2020 г. ще приключат до края на годината
ДФЗ изплати още 166 млн. лева по ОПДУ за Кампания 2024
Сключени са 15 сделки
Горски предприятия продават имоти - от комплекс Жребчево до терен във „Велики Преслав“
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини