[B%]Недостигът на фосфор задържа развитието.[%B]
Отсъствието на достъпен за растенията фосфор предизвиква задържане на растежа и развитието на картофите, намалява разклоняването. Оцветяването на листата е по-слабо, а те се разполагат под ъгъл към стеблото. По време на клубенообразуването на края на долните листа се появява тясна тъмно-кафява ивица. По сърцевината на клубена се наблюдават отделни ръждиво-кафяви петна, радиално разположени от центъра в ивица. Недостатъкът на фосфор при картофите се проявява обикновено при кисели песъчливо-глинести, глинесто-подзолисти почви. Варуването намалява симптомите на заболяването.
[B%]Излишък или недостиг на бор.[%B]
Излишъкът в почвата на този микроелемент предизвиква задържане на растежа, отслабване на растенията и хлороза. Заболяването се развива в засушливи години. При падане на достатъчно валежи или при своевременно поливане растенията се оправят.
Недостатък на бор често се наблюдава при песъчливи почви и се съпровожда от отмиране на точките на растеж и усилено развитие на странични разклонения. В резултат на това междувъзлията се скъсяват и растенията са ниски и гъсти. При силен глад се появява и антоцианово оцветяване. При клубените, които издребняват се получават пукнатини и кафяви петна. Растението е със силно понижена устойчивост към болести.
Недостатъкът на мед може да се прояви при торфено-блатни почви. Изразява се в задържане на ръста на развитие и понижаване на добива. Медните торове помагат за повишаване на устойчивостта на растенията към неблагоприятни условия и болести.
[B%]Недостиг на манган.[%B]
Този недостиг може да се получи при картофи на карбонатни, торфени почви, когато pH е по-голямо от 6-6,5. В този случай се получава хлороза по листата, отначало между жилките. При силно изразен глад се получават некротични петна по листата, затормозяване и спиране на растежа на културата, понижаване на продуктивността. Първи се затормозяват по-долните листа. Изчезването на зеленото оцветяване започва от върха и края на листа, прогресира между жилките в направление към центъра на листната петура. При силен глад се поразява цялото растение с изключение на върха. При това се снижава съдържанието на скорбяла в картофите от 1 до 3%. Недостигът на манган може да се коригира с внасянето на манганови торове в почвата или листно.