Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
06.06.2011 г.

Неинфекциозните болести при картофите се установяват с агрохимичен анализ

Окомерно е трудно да се установят промените по растенията

„От 3 години отглеждам картофи на площ от 20 декара. Последната година по растенията наблюдавах различни петна по листата. След консултация, агрономите ми казаха, че това са неинфекциозни изменения, а не са от мана и най-вероятно от липса или излишък на хранителни елементи. Моля да публикуватe нещо повече за тези прояви.”
Реджеп Петрунов, Сърница.
Възникването на неинфекциозни (функционални, непаразитни) болести при картофите е свързано с нарушения на храненето, условията на отглеждане и хранене, с механични повреди на клубените и растенията. Тези болести се изразяват в понижаване на кълняемостта, отклонения в развитието на растенията, в поява на различни петна, изменение на окраската, формата на клубена и т.н. и водят до понижаване на добива,загуба на сортовите качества на картофите и намаляват тяхната транспортабилност.
Неинфекциозните болести като правило са обратими, т. е. при нормализиране на факторите – жизнедеятелността и външните признаци на картофите се въстановяват в течение на една или няколко генерации.
Да се определи заболяванетоq предизвикано от недостатък на един или друг хранителен елемент е трудно, ако нямате опит и още по-трудно без агрохимически анализи. Затова фермерите и собствениците на малки и по- големи насаждения трябва да се обръщат за консултации към специалистите.
Недостатък на калий предизвиква бронзовост по листата.
Недостигът на калий при картофите се изразява особено силно на торфени и преовлажнени площи. Причина за заболяване на растенията е натрупването в клетките на амонячен азот в резултат от недостига на калий. Проявата на калиев недостиг най-често възниква след варуване на почвата, понеже тогава се увеличава потребноста на растенията от калий. Топлото и сухо време засилва симтомите на недостатъка на този елемент.
Първите признаци на неинфекциозното заболяване се изразяват в тъмнозелено оцветяване на растенията в ранния период на растеж. След това листата стават бранзови на цвят, жилките престават да растат, от което листата стават като набръчкани и се завиват надолу. При остър глад листата и стеблата загиват. За да се намалят последствията на това заболяванеq се препоръчва при първи признаци на калиев глад растенията да се подхранят с калиеви торове по нормиq препоръчани от агрохимическа лаборатория.
Признаци при излишък или недостиг в почвата на азот.
В първия случай - при излишък на азот в почвата, картофените растения се характеризират с прекален растеж, интензивно зелено оцветяване и често полягане. Наблюдава се разтегната във времето вегетация, по-късно клубенообразуване, което води до понижаване на добивите. При недостатък на азот, особено на песъчливи почви, растенията придобиват жълто оцветяване, изоставане в растежа. Падат добивът и качеството на клубените.

Неинфекциозните болести при картофите се установяват с агрохимичен анализ
27301
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини