Гладни стачки чакат тютюнопроизводителите, които тази година продадоха тютюна си без никаква печалба. Стопаните буквално гладуват, каза пред Агенция „Фокус” председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите 2010 Цветан Филев. „Хората буквално гладуват – ударите дойдоха от много места. Много от фирмите, които изкупиха тютюна, не плащат в момента, национални доплащания няма, налагат ни данъци несправедливо за миналогодишни приходи и хората буквално изнемогват. Държа да ви обявя, че поради тези причини, в България спадът в производството на тютюн ще бъде между 30 и 50 % в следващите години. От там идва и другият проблем – ще има демографски срив в цели региони и обезлюдяване”, каза Цветан Филев. Затова единственото, което могат да направят тютюнопроизводителите, е да излязат на гладни стачки или да излязат на опашки пред бюрата по труда.
Днес в Министерството на земеделието и храните ще се проведе Консултативен съвет по проблемите на тютюнопроизводството. Тютюнопроизводителите обмислят протести действия в София и от развоя на заседанието на консултативния съвет ще зависи тяхното провеждане. Намеренията са за протести в София, а не по места в страната. За 2011 г. в бюджета на държавата не е заложен и един лев за тютюнопроизводителите.
Най-голямо недоволство предизвиква данъчното облагане на тютюнопроизводителите. Всички от тях са регистрирани като земеделски производители – физически лица. Така ще бъдат обложени 40 на сто от приходите им. Според Филев парадоксалното е и че 116-те млн. лв., които тютюнопроизводителите получиха като премии за реколта 2009 г., също ще обложени с данък печалба, тъй като са били преведени през 2010 г. Това обаче е по вина на правителството, което отложи изплащането на сумите за миналата година, вместо в края на 2009 г., обясни Филев.
Изкупната кампания на тютюна от миналогодишната реколта приключва в края на месеца. Тя е била сравнително задоволителна като постигнати цени – били са на нивото на тези от миналата година. Липсата на премии за предаден тютюн обаче лишава стопаните от достатъчно приходи и работа на загуба.
В кампанията е възникнал и друг сериозен проблем – много некоректни фирми не заплащат за суровината, която изкупуват. Според закона за тютюна и тютюневите изделия до един месец след предаването на продукцията, трябва да се плати на производителите, но има неразплатени средства дори от януари. Институциите отказват да се намесват по този проблем. „На пръсти се броят фирмите, които коректно се разплащат в срокове”, посочи председателят на асоциацията. Липсата на печалба от гледането на тютюна ще намали площите в бъдеще.