[B%][G%]Кои решения за преустройство на стари обори за млечни крави функционират в действителност? В търсене на правилния отговор на този въпрос Хартмут Щайнер и Гюнтер Хьоне обиколиха много места в Германия. Преди преустройството на стария обор за млечни крави на фирмата „Агрофарм Флемингранд” ООД изпълнителният директор и ръководителят по производствените въпроси огледаха много примери за това по места по време на многобройните си пътувания из цялата страна. Накрая опитът на колегите бе обобщен в собствено планиране.[%G][%B]
С предприетите инвестиционни стъпки отговорните хора искаха не само да оптимизират работата на фермата в Цана, разположена в близост до старинния град Лутерщадт Витенберг (родното място на бащата на Реформацията Мартин Лутер – б. пр.), но и да подобрят производителността й. Фермата обработва общо 2300 хектара земя, от тях 230 ха пасища. Като приоритет, определен от стратегията за развитие, е осигуряването на рентабилност на млекопроизводството и на обработките на почвата, резултатите, постигнати във всеки клон са прозрачни.
След като огледаха много обори, обзавеждане и особено доилни инсталации, бе взето окончателното решение за комплексно преустройство на местата за движение и лежане, както и за монтажа на доилна инсталация тип карусел с 24 доилни места. Днес 240-те крави живеят в светъл и проветрив обор за свободно-боксово отглеждане, в който отново е приятно да се работи. Оборът разполага с четири реда боксове за лежане с дълбока несменяема постеля от гасена вар и слама. Пътеките са укрепени и оборудвани със скреперно устройство (булдозерна лопата за почистване на тора).
[B%]ДА СЕ ПОСТИГНЕ НАПРЕДЪК В ЗДРАВЕТО НА ВИМЕТО И В МЛЕКОНАДОЯ[%B]
„Преди преустройството кравите и юниците бяха разделени в две помещения.”, казва Хартмут Щайнер. Тези помещения в последните години бяха наистина непрекъснато модернизирани, но въпреки това възпалението на виметата и млеконадоят от кравите оставаха слабите места на стадото. „Ние искахме да отглеждаме всички крави и говеда при оптимални условия на едно място.”, пояснява изпълнителният директор. Ето защо при преустройството на стария обор те заложили много на комфорта за кравите и оптималните условия за животните и труда на човека.
През 2006 г. старият обор беше изцяло изтърбушен. От едната страна покривът беше издърпан и сградата бе разширена, така че от всяка страна на широката хранилка можаха да се разположат два реда боксове за лежане. 208 легла за почивка са оформени като дълбоки боксове, които са покрити с гасена вар и слама. „Разходите за труд при обслужването на боксовете са наистина по-високи, но са оправдани. Кравите лежат сухи”, обяснява Гюнтер Хьоне.
„Това допринася много за здрави вимета. Ние осигурихме много комфорт за кравите, и те се чувстват добре”, това е неговата равносметка. Това може да се отчете и при резултатите от млеконадоя, които след влизането в новия обор са се повишили годишно средно с 500 кг на крава и достигат до 10 000 кг.
За повишаването на производствените резултати храненето също е решаващо. Стадото е разделено на пет групи, като към тях има и група на сухостойни животни и на група за подготовка за раждане. Всяка група веднъж дневно се храни с отговарящ на нейните постижения комбиниран фураж. Ръководителят по производствените въпроси внимава особено делът на фуражния микс да бъде достатъчен, за да бъдат търбусите на животните здрави: „Ние влагаме за всички групи слама като компонент на фуража в яслата. Целта е кравите от групите с различен млеконадой да бъдат хранени оптимално.”
[B%]ВСЯКА КРАВА СИ ИМА ЖИЗНЕН ПРОФИЛ[%B]
При мениджирането на стадото Гюнтер Хьоне и неговият екип се подкрепят от пълната експертна програма. За целта всички крави носят прецизиращ педометър (крачкомер – б. пр.) на единия си крак, чрез който се регистрира техният капацитет на движение. Данните се приемат от антена. По време на доенето се регистрират също количеството издоено мляко и неговата доимост. От тези данни се извлича информация за здравословното състояние на всяка крава. Проблеми като кетозата или възпаление на вимето се разпознават навреме чрез данните за всяко животно още преди кравите да показват клинични симптоми.
[B%]КОНТРОЛЪТ ВЪРХУ РАЗГОНВАНЕТО СЕ УЛЕСНЯВА ВИДИМО[%B]
Тази система се проявява отлично не само при наблюдение за здравословното състояние на животните, но и при мениджирането на плодовитостта. „При индекса на осеменяване още не сме стигнали до там, докъдето бихме желали да сме, но чрез автоматизираното наблюдение на животните сме на правилния път”, е убеден изпълнителният директор. И при юниците в Цана контролът върху разгонването се залага на „пълния експерт”. „Липсва ни време да наблюдаваме юниците през цялото време”, казва Хьоне. Това се поема от компютъра, който оценява данните във формата на списъци и ги предава на мениджъра на стадото.
Също толкова важна, колкото е комфортът за кравите, в „Агрофарм” е доилната техника. Решението бе да се спрат на карусел с 24 доилни места. Това бе планирано във фирмата доставчик на тази техника. Монтажът също бе осъществен от партньор на производителя.
За оптимална сигурност при движението на кравите върху пътеката бе монтирана гумена настилка. Но и доячите могат да работят при оптимални условия. Работните места са осветени и подвижна платформа може да осигури на всяко работно място правилната работна височина. През зимата отоплението се грижи за приятна температура в помещението. Двама доячи доят два пъти дневно по 3,5 часа.
[B%]УВЕЛИЧЕНИЕ НА СТАДОТО Е ВЪЗМОЖНО И БЕЗ ПОДМЯНА НА ТЕХНИКАТА ЗА ДОЕНЕ[%B]
„Решихме да купим този доилен карусел, защото техниката сама ни убеди”, обяснява Гюнтер Хьоне. Доенето е бързо и щадящо благодарение на равномерната пулсация. Подмяната на всички износени части е просто. „Освен това разходите по техниката са толкова ограничени, колкото е възможно. За пример доилните апарати се позиционират добре и без насочващ лост или т. нар. сервизна ръка.”
Но той цени също и възможностите за автоматизация на карусела. За оптимална хигиена на доенето в Цана беше монтиран един спрей автомат за запечатка на доилния агрегат. И ако сега не се мисли за разширяване на стадото от млечни крави, увеличение на броя на животните би било възможно да се осъществи безпроблемно, без да е необходимо да се инвестира в нова доилна техника./Milchprofi Списание за рентабилно млекопроизводство на Lemmer-Fullwood