Международната асоциация на тютюнопроизводителите (МАТ), представляваща повече от 30 милиона производители на тютюн по целия свят, между които 38 хиляди регистрирани в България, обвини Световната здравна организация (СЗО), че е загубила връзка с реалноста и напълно игнорира молбите на тютюнопроизводители от някои от най-уязвимите краища на света.
Гневът на МАТ бе предизвикан от решението на СЗО да представи окончателните правила на Рамковата конвенция за контрол на тютюна (РККТ) на среща, която ще се състои в Уругвай през ноември 2010 година. Освен това, СЗО наскоро отхвърли искането на МАТ за участие в тази среща.
Правилата на членове 9 и 10 от РККТ ще забранят използването на други съставки освен тютюн в производството на цигари. Такива съставки са необходими за производството на цигарени смеси, съдържащи основно тютюните Бърли и ориенталски, които присъстват в повече от половината от цигарите, изпушвани в цял свят, с изключение на Китай. Без този тип цигари, производителите на Бърли и ориенталски тютюн биха останали без пазар за своето производство. Правилата в членове 17 и 18 трябва да целят осигуряване на надеждни алтернативи на производството на тютюн, но не предоставят икономически приложими възможности за тютюнопроизводителите. Предложението рискува да съкрати размера и ефективността на средствата за препитание на производителите, като обрича на бедност милиони хора и осакатява икономиките на много развиващи се страни – същите тези страни, в помощ на които беше създадена СЗО.
„Човек започва да се чуди дали авторите на тези правила изобщо си дават сметка какво правят”, каза Антонио Абруноза, Главен изпълнителен директор на МАТ. „В един момент казват, че със или без съставките, всички цигари са еднакво вредни; в следващия - забраняват един вид, а друг – не. Как това може да накара хората да спрат да пушат? Целият ефект ще бъде, че икономиките на страните, разчитащи на износа на тютюн, ще се сринат, заедно с милионите селски стопани и работници, чието препитание зависи от отглеждането на тютюн”.
С оспорван ход, СЗО реши да изключи тютюнопроизводителите от процеса на обсъждане на тези и други директиви на РККТ, с твърдението, че те биха се намесили в тяхното развитие. Този ход очевидно противоречи на доклада на РККТ за успеха на членовете 17 и 18, в които един от водещите принципи гласи: „Тютюнопроизводителите и тютюноработниците трябва да бъдат съпричастни в развитието и реализацията на политиката на сектора във всеки един момент.”
МАТ пусна глобална петиция, която производителите по цял свят да подпишат, призоваваща правителствата да отхвърлят проектопредложенията за членове 9, 10, 17 и 18. „Резултатите от тази петиция ще бъдат оповестени в края на октомври на нашата годишна среща в Кентъки”, каза Роджър Куорлис, председател на МАТ. „Нашата цел е да изпратим много ясно послание до правителствата по света, че тези правила не са нищо повече от бюрократична бъркотия, която ще изхвърли техните избиратели на улицата.”
Вече има няколко окуражителни за производителите знаци, които започват да се появяват. Миналата седмица, по безпрецедентен начин, Общият пазар на Източна и Южна Африка (COMESA) настоя пред своите 19 страни-членки да се противопоставят на членове 9 и 10, като призова СЗО да оправи консултативните си механизми по начин, който да позволи на всички засегнати страни да участват във всяко бъдещо развитие на директиви на РККТ.