Неспасяем случай на бедствието луда крава: четиридесет и две- годишна жена от Ливорно, майка на четири-годишно момиченце. В момента тя е в една от болниците на града, но грижите, които се полагат за нея вече са само палиативни. Това е така, тъй като диагнозата “суспектен вариант на синдрома на Creutzfeldt-Jakob” не предполага положителен изход. Случаят е известен на Висшия Медицински Институт от Октомври 2009. Сигналът е подаден от Беста – неврологичен център в Милано, към който се обръща жената, с оплакването, че от известно време не се чувства добре, страда от световъртеж и затруднено движение на крайниците. Извършени са съответните прегледи и изследвания. След консултации със специалисти от Тоскана, един от тях подозира човешкия вариант на луда крава, тъй като “класическият“ Creutzfeld-Jakob обикновено поразява хора в по-напреднала възраст. След десет дни лечение в Беста, под ръководството на невропатолога Фабрицио Талявини – експерт по болести, причинени от приони, и извършване на всички видове изследвания, включително и биопсия на сливиците, подозренията се потвърждават.
Влошаването на състоянието на пациента е прогресивно. В момента жената е в болница, където я посещават приятели и роднини: “Няма никаква опасност от заразяване - обяснява сестра Костанца Гали, старши специалист-онколог в структурата в Ливорно – не мога да кажа дали успява да комуникира с близките си, но понякога е достатъчно едно премигване, или дори едва доловим знак “. Не може да се каже кога жената е влязла в контакт с приона, който е предизвикал болестта: предполага се, че това се е случило в края на Деветдесетте години: инкубационният период е неустановено дълъг, понякога над десет години. Знае се, че пациентката е била в чужбина, но за кратки ваканционни периоди. Със сигурност науката може да твърди, че става въпрос за втория италиански случай на “луда крава” – първата жертва през 2003 е 27-годишна студентка от Сицилия – едва след аутопсията. Към този момент се говори за “вероятен синдром на варианта Creutzfeld-Jakob”.
Министерството на Здравеопазването уверява, заедно с Министерствата на Труда и Селското Стопанство, че съвременните “нормативни мерки, действащи в Италия, гарантират безопасността на животнвъдните ферми”. Забраната за използване на животински брашна за храна на добитъка е в сила от Декември 2000, а жената от Тоскана вероятно се е заразила преди това. “Трябва да се избягват безполезни и вредни сигнали за тревога” препоръчва Италианската Конфедерация на земеделските стопани: “Случаят в Ливорно е изолиран. Контролът е железен и работи, италианското месо е безопасно”. Мнението се споделя от Колдирети, които подчертават, че инфекцията луда крава е “изчезнала от години от италианските ферми, поради мерките, приети за преодоляване на явлението, като мониторинг на животните, заклани на възраст над 30 месеца, забрана за използването на животински брашна при храненето на животните и елиминирането на рисковите органи от хранителната верига. Особено важно е въвеждането, от 2002, на задължителна система за етикетиране”. Последното дава възможност, посредством идентификационен код, да се познава произходът на месото, от гледна точка на Държавата, в която животното е родено, угоявано, заклано и порционирано.
От в. Гласът на фермера