Отстраняването на оборския тор от животновъдните помещения е най-трудоемката дейност. Поради това използването на техника за изпълнението на тази операция позволява значително да се повиши производителността и да се подобрят условията за труд на обслужващия персонал.
Изборът на метод и средства за механизирано отстраняване на тора се определя от технологията на отглеждане на животните, вътрешното разположение на помещенията, решението на ръководството на фермата и осигуреността с постилъчни материали. Освен това при избора на технически средства за почистване на помещенrята и площадките, конструкцията и размера на ямите за събиране на оборския тор трябва да се вземе предвид консистенцията на органичната маса, технологията на нейното използване и начинът на отглеждането на животните. За период на отглеждане в помещение от една крава се получават 4-9 тона тор, от 1 кон – 3-7 тона, от свиня – не повече от 2 тона, от 1 овца – не повече от 1 тон тор.
[G%]Трябва да бъдат механизирани следните процеси по отстраняването и използването на оборския тор:[%G]
- отстраняването на тора от животновъдните помещения и транспортирането му до мястото за съхраняване;
- складиране, обеззаразяване и съхранение;
- преработка и използване на оборския тор.
Всички те са тясно свързани помежду си. Поради това при разработването и планирането на работата по механизирането на един от процесите трябва да се вземе под внимание и възможността за механизирането на останалите.
[B%]СПОСОБИ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕТО НА ОБОРСКИЯ ТОР:[%B]
[G%]Съществуват следните системи за отстраняването на тора:[%G]
1. Ръчно отстраняване.
2. Механично – изстъргващи или щангови транспортни ремаркета, товарачи или скрепери.
3. Хидравлична – чрез принудително измиване с помощта на хидравлична система и саморегулиращи се системи с непрекъснато или периодично действие.
4. Пневматична – с помощта на сгъстен въздух. За целта се използват пневматични установки с непрекъснато или циклично действие.
5. Събиране на тора в хранилища под пода с последващо извозване.
Механичният метод за отстраняване на тора е най-разпространен във фермите, където се отглежда едър рогат добитък в боксове и при оборно-пасищно отглеждане на животните, както и при отглеждането им на открити площадки за угояване. Методът може да се прилага и при неголеми свиневъдни стопанства.
[G%]В системата на средствата за механично отстраняване се прилагат следните технически решения:[%G]
- ръчни устройства за отстраняването на оборския тор от помещенията;
- мобилни средства за отстраняването на оборския тор - задвижвани от двигател с вътрешно горене или от електрически двигател с акумулатор;
- стационарни транспортери за прибиране на оборския тор;
- роботи за отстраняване на оборския тор.
От хидравличните системи за отстраняване на оборския тор най-разпространени са измиващата, рециркулационната, комбинираната, самотечната и гравитачната. Хидравличните установки по принципа на работата си се делят на самотечни и под налягане. Хидравличното измиване на гюбрето се прилага в големите комплекси за отглеждане на едър рогат добитък с решетъчен под, под които са прокарани канали с ширина 0,8-1,5 м.
Самотечната система за отстраняване на оборския тор се инсталира в животновъдни помещения, където не се използват настилки при влажност на органичната маса 88-92 на сто. Отстраняването на оборския тор при функционирането на самотечната система с непреъснато действие става за сметка на неговото отмиване по дъното на канала.
Пневматичното прибиране на оборския тор става с помощта на сгъстен въздух. При това се използват пневматични установки с непрекъснато или циклично действие. Под налягането на въздуха по тръбопроводите гюбрето се транспортира към местата за съхранение. Към плюсовете на пневматичното оборудване може да се отнесе отностително простата конструкция и лесното експлотационно обслужване, следователно, ниската себестойност и бързото възвръщане на инвестицията, надеждността при работа в широк температурен диапазон при висока влажност и запрашеност на околната среда, пожаро- и взривобезопасност.
[B%]РЪЧНО ОТСТРАНЯВАНЕ[%B]
Прилага се обикновено при малки семейни ферми. Отстраняването на тора като правило става по време на доенето. С помощта на ръчни инструменти оборският тор се отстранява от проходите. През този период животновъдът получава ценна информация за животните. Но отстраняването на оборския тор на ръка е тежка и отнемаща време работа, която се извършва една два-три пъти на ден, което не способства за създаването на предписаните необходими санитарно-хигиенни условия в помещението.
[B%]РАЗЧИТАЙКИ НА МАШИНИТЕ[%B]
Значително облекчаване на условията, повишаване на производителността и качеството на почистването обещава прилагането на средствата на дребната механизация. Производителите предлагат голям избор на устройства за отстраняване на тора от животновъдните помещения. Най-простата машина е едноосовият чистач на решетъчни подове на фирмата Bonrath. Ръчният чистач има работна ширина 65 см и позволява значително да се облекчи и улесни прибирането на оборския тор.
Към втората група се отнасят многоосовите (три-, четириколесни) машини с акумулатори, които са незаменими при почистването на помещения, където няма източници на електрическо захранване и е необходима по-висока производителност при почистването на подовите покрития. При работа операторът може да се придвижва като стои заедно с машината. Отделни производители поставят и седалка за механизатора. Към многоосните машини се отнасят Gullefix на Tuhel, Cleanmeleon800Elektro на Westermann, Stallkuli на Prinzing, KH Spaletnreiniger SPR 906 Vario на Heitmann AG.
Акумулаторните почиствачи са с работна ширина - от 80 см до 2 м. Зарядът на акумулаторната батерия е достатъчен за работа в продължение от 45 минути до 5 часа.
Най-ефективно и универсално средство е пълноприводното шаси с набор от сменяем прикачен инвентар за прибирането на оборския тор и почистването на помещението, което може да се използва и като мини трактор.
Тези машини се оборудват с бензинов или дизелов двигател и имат работна ширина от 80 до 130 см. Към тази група спадат машините Tuchel-Trac на Tuchel, Cleanmeleon II на Westermann, K-GS и K-GS Comfort на Kersten.
[B%]МОБИЛНИ СРЕДСТВА ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА ОБОРСКИЯ ТОР[%B]
Използват се за отстраняването на твърда органична маса от помещенията, дворовете за разходка и площадките. Обикновено това е навесна булдозерна лопата на трактор или самоходно шаси. Основните предимства на тези системи са простотата, възможността за използването на една машина в няколко помещения и универсалност. Един от недостатъците на работата на мобилните средства за отстраняване на тора е голямото замърсяване на прохода в сравнение със стационарните установки. Достатъчно количество на постилките и подобряването на организацията на работа в животновъдството позволяват значително да се намали замърсяването. А за предпазване от проникването на студен въздух в помещението при отстраняването на гюбрето през зимата се създават топлинни завеси. Други отрицателни моменти са замърсяването на въздуха в помещението с преработените газове и високо ниво на шум.
[B%]СТАЦИОНАРНИ УСТАНОВКИ[%B]
Имат най-голямо разпространение и са напълно автоматични системи за отстраняване на органична маса. Асортиментът на предлаганото на пазара оборудване е доста разнообразен и необичайно широк. Стационарните установки осигуряват по-често и качествено почистване на помещенията. Само преходите и някои други площадки трябва да се почистват на ръка. Освен това, стационарните установки практически изключват травмирането на животните.
[G%]Предлагат се от много производители:[%G] Bauer-Agromilk Group, Betebe, Boumatic, Brouwers, GEA Farm Technologies, DeLaval, Duraumat, JOZ Group, Suevia, Krieger AG, Lely, Meier Varl, Prinzing, Royal de Boer, S.A.Christensen, Heitmann, Hormann, Schauer и др.
[B%]Шнекови транспортери[%B]
Преимуществото им е, че представляват доста интересна алтернатива, тъй като имат няколко преимущества по отношение на мобилната и стационарната техника за отстраняване на оборския тор. Шнековите транспортери работят в канали, покрити с метални решетки, които са направени от кръгла стомана с диаметър 18 мм. Разстоянието между тях за краварник е 40-50 мм. За да се избегне задръстването на решетките и намотаването върху работните органи на транспортера, постелката трябва да е добре раздробена. Тяхната работа осигурява ниски експлотационни разходи и добро качество на почистването на органичната маса с всякаква влажност. Освен това, прилагането на този метод на почистване подобрява микроклимата в животновъдното помещение и санитарно-хигиенните условия на отглеждане на животните, тъй като гюбрето се намира в закрити с решетки канали, което свежда до минимум повърхността на изпаряването и изключва контакта на животните с изпражненията.
Широкото внедрение на шнековите транспортери обаче се задържа поради високота им стойност.
[B%]РОБОТИ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ОБОРСКИЯ ТОР[%B]
Почистващите роботи се появиха на пазара сравнително наскоро. Те са прости за управление и доста интересни както в икономически, така и в екологичен аспект. Засега те се предлагат от малко производители. Основата на конструкцията е скрепер с регулираща се работна ширина от 0,7 до 1,9 м. В централната част на скрепера е поставено задвижващото устройство и автоматизираната система за управление. Роботът за почистване на тора има автономно задвижващо устройство, което се състой от електрически двигател, акумулатор, редуктор и шаси със задвижващи се колела. Необходимостта от електрическа енергия е ниска. Автоматизираната система за управление позволява индивидуално да се програмира времето на почистването, разстоянието и скоростта на движение, а също и поведението на робота при среща на препятствие. При 18 часа работа на денонощие и скорост на движение 4 метра в минута роботът е в състояние да почисти площ над 4300 кв.м./Сп. Новое сельское хозяйство