Новата информационна система на Националната ветеринарномедицинска служба „ВетИС” дава възможност да се въвеждат координатите на регистрираните животновъдни обекти чрез GPS устройства и да се визуализира точното им местонахождение чрез картите на Google Earth. По този начин около всеки обект, който е огнище на заразна болест автоматично може да се определят и очертават предпазна зона и зона за наблюдение. Чрез данните в системата може да се наблюдава разпространението на определени заболявания на територията на страната.
Интегрираната информационната система „ВетИС” е в експлоатация от 22 март т.г. и е една от най-модерните в ЕС. Чрез нея ще се подобри контролът върху здравословния статус на животните, върху възможностите за включването им в хранителната верига и ще се улесни предоставянето на информация за животни и животновъдни обекти с оглед финансовото подпомагане на фермерите.
„ВетИС” съдържа информация за всички животни, тяхната регистрация и идентификация, за собствениците, гледачите, официалните и частнопрактикуващите лекари, които ги наблюдават. В системата се регистрират и транспортните средства за превоз на животни, търговците на животни, лицензираните ветеринарномедицински продукти и др.
Системата на НВМС позволява пълен контрол върху идентификацията на животните и регистрацията на животновъдни обекти, пасища, кланици, пазари, събирателни центрове и др. Въз основа на въведените данни могат да се проследят всички клинични и диагностични прегледи, на които е било подложено дадено животно и с какви ветеринарномедицински продукти е било третирано. Във „ВетИС” ще се въвеждат данни и за еднокопитни и кучета в страната.
В системата могат да работят едновременно до 3 000 потребители. Към момента достъп до нея имат 1 866 потребители - служители на Националната ветеринарномедицинска служба, официалните ветеринарни лекари, частнопрактикуващи лекари, оператори в екарисажи, кланици и др.
3 438 693 са регистрираните към момента животни в информационната система. От тях 868 629 са едрите преживни животни, а 2 570 064 са дребните преживни животни. Всеки животновъден обект в страната трябва да е вписан в информационната система, а всички животни - да са идентифицирани с ушни марки или чипове. Фермерите са задължени да предоставят на обслужващите ги ветеринарни лекари актуална информация за състоянието и движението на животните в обектите.