Сред основните елементи на храненето на растенията азотът е на едно от първите места. Негов неизчерпаем източник е атмосферата. Достатъчно е да се каже, че във въздуха на 1 хектар над земната повърхност се съдържа повече от 80 тона на молекулярен азот. Способността да се свързва молекулярния азот в лесноусвоими форми е присъща на почвените микроорганизми, особено бактериите, които колонизират корените на бобовите растения.
Най-важните резерви за преодоляване на недостига на азот в селското стопанство е да се разшири използването на бактериални препарати, на базата на азотфиксиращи бактерии. Един от тях е Rizobofit (Rizotorfin, nitragin), чието използване по време на отглеждането на бобови култури позволява на практика премахване или свеждане до минимум на използването на минерални торове азот.
Бактериални препарати на базата на микроорганизми са изолирани от естествени биоценози. Ето защо те са безопасни за хората, не замърсяват околната среда, възстановяване на естественото плодородие на почвата и допринася за екологично чисти култури. Използването на бактериални препарати, дава възможност за подобряване на условията на азотно хранене на бобови култури, увеличава добивите от зърно и зелена маса (15-20%), повишаване на съдържанието на протеин 2.3% и на практика елиминира нуждата от внасяне на минерални торове при отглеждането на бобови култури.
Дългосрочни проучвания, проведени в Института по физиология на растенията и генетика, Националната академия на науките на Украйна, показва, че заразяването на семената на бобови растения с азотфиксиращи бактерии преди засяването, също допринася за увеличаването на добивите: соя - на 2-5 центнера/хa, лупина - на 2-4ц/хa. Увеличават се добивите на зелена люцерна маса 40-70ts/ga, люцерново семе - по 12-42 кг/дка и пр.
Въз основа на високо ефективни щамове на бактерии Институт по физиология на растенията и генетика, произвежда бактериален препарат за предварителна обработка на семената соя, грах, лупина, фасул, бакла, люцерна, детелина, еспарзета, и подагра.
В допълнение, въз основа на свободно живеещи и асоциативни азотни фиксиране микроорганизми институт подготвя бактериални торове и зърнени култури. Също така, бактериални торове ефективно прилагани като зелен тор при маслодайна ряпа, зимна рапица и др./urozhaynagryadka.narod.ru