Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
31.03.2010 г.

Присаждане на дини и пъпеши

Един от начините за повишаване ранозрелостта и добива при дините и пъпешите, както на открито, така и в култивационни съоръжения е присаждането. Смисълът на присаждането е да се използува по-мощната коренова система на подложката. При дините за подложка се използва кратуната, а при пъпеша - тиквата (обикновена или бяла едроплодна; за оранжерийно производство за предпочитане е едроплодната). Този метод се е превърнал в рутинна техника в света. Статистиката показва, че повече от 90% от дините и пъпешите, произведени в Китай са присадени (б. р. – половината от световното производство на дини и пъпеши се извършва в Китай).
[B%]Как се извършва?[%B]
Предварително рътените семена от подложката и присадника се засяват едновремено. За предпочитане е подложката да е в саксийки или в разсадопосадъчни табли с отделни гнезда.
Около два дни след поникването им, във фаза в която семеделите са заели хоризонтално положение и се появява първият същински лист се предприема присаждането. То трябва да се направи в хладно помещение и на сянка. Присаждането се извършва по следния начин:
- вземат се здрави, намиращи се в състояние на пълен тургор растения.
- С ножче за самобръсначка се прави разцеп между семеделите на подложката (тиква или кратуна) на дълбочина 1-1,5 см.
- Присадникът (пъпеш, диня) се изрязва на клин (1-1,5 см) непосредствено под семеделите и се поставя в разцепа на подложката.
- Внимава се да съвпаднат камбиалните пластове на двете култури. Ако подложката и присадника имат различна дебелина, необходимо е камбиалните пластове да съвпаднат поне от едната страна.
- При поставяне на присадника в разцепа на подложката семеделите им трябва да са в една посока (едни над други).
- Мястото на присаждането се затяга с със специално приспособление или се привързва с късче усукан памук.

Присадените растения трябва да се отглеждат в оранжерия или топъл парник при температура около 25 - 28°С, а влагата да е 90-95%. През първите дни след присаждането трябва да се избягва пряката слънчева светлина.
При спазване на необходимите условия, около 4 дни след присаждането се образува калус и растенията могат да се изложат на разсеяна светлина. На 7-8-я ден превръзката се отстранява и растенията се отглеждат при нормален режим. При този начин на присаждане процентът на прихващане е около 80-90%. При внимателна и сръчна работа за 1 ден могат да се присадят около 300 растения. Ако 250 - 280 от тях са сполучливи, което е необходимо за 1 декар, става ясно, че за ранното производство това е много икиномически целесъобразен метод. При присаждането на пъпеш върху тиква много важно условие е да се остави един ластун от подложката (тиквата) да се развива до края на вегетацията. По този начин се развива нормално кореновата система и се осигурява оптимално развитие на двата компонента. Ако не се остави листна маса от подложката, става масово загиване на присадените растения.
[I%]От сп. „Практично земеделие”[%I]
[B%](Други достъпни методи за присаждане, грижи за присадените растения и продължение на темата четете в бр.4/2010 г. – сп. Практично земеделие)[%B]

Присаждане на дини и пъпеши
59678
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини