Тази схема не е нова, тя беше прилагана и през предходните години. Земеделските стопани кандидатстват по нея с парцелите, които са очертали в Системата за идентификация на земеделските парцели. Право на подпомагане имат земеделските стопани, които стопанисват най-малко 1 хектар земеделски площи, като за трайните насаждения минимума е 0,5 хектара. Кандидатстването по тази схема се извършва едновременно с кандидатстването по Схемата за единно плащане на площ. Допустими за подпомагане с национални доплащания на хектар са всички земеделски площи на територията на страната, които са допустими за подпомагане по Схемата за единно плащане на площ, с изключение на:
1. постоянно затревените площи (пасища, мери и ливади)
2. площите с винени сортове лозя
3. площите заявени за подпомагане по схемата за производство на ягоди и малини, предназначени за преработка
4. площите с тютюн.
Минималните размери за подпомагане се отнасят за всички земеделски площи, които стопанисва земеделския стопанин. Наред с това трябва да се знае, че са изключени от подпомагане парцелите с размер под 0,1 ха (1 декар); те не се включват и при изчисляване на минималния размер на земеделските площи, при който стопанството се подпомага - най-малко 1 хектар, а за трайните насаждения - 0,5 хектара.
[B%]Внимание! Критерий за разграничаване на площите с винени лозя, които не се подпомагат по схемата, от площите с десертни лозя, които се подпомагат по схемата, е сортът на отглежданите лозя. При смесени масиви, в които се отглеждат винени и десертни сортове, земеделският стопанин трябва внимателно да определи площта, на която се отглеждат десертни сортове лозя и само нея да заяви за подпомагане. [%B]