Най-критичният период за опазване на здравето и живота на новородените агнета е времето непосредствено след оагването и първите няколко дни след него. Новороденото изведнъж попада при коренно различни външни условия – температура, начин на хранене, дишане, наличие на огромно разнообразие от микроорганизми, които причиняват различни заболявания. Освен това по време на раждането са възможни различни увреждания, задушаване и други, които може да доведат до смърт на новородените.
Основната помощ се изразява в следното:
ПЪРВО.Незабавно почистване с чиста кърпа на устата и носа от слуз, за да се избегне задушаването. Ако агнето не диша се прави изкуствено дишане чрез внимателно притискане и отпускане на гръдния кош – 6 до 8 пъти, или духане в устата на агнето. Ако все още дишане не се появи, агнето се хваща за задните крака и внимателно се размахва като махало до 180 градуса.
ВТОРО.Пъпната връв се отрязва на 4-5 см от коремната стена и се потапя в йодна тинктура или 5-процентов разтвор на креолин. Превързването на пъпната връв със стерилен конец не позволява проникването на болестотворни микроорганизми.
ТРЕТО. Осигуряване на облизване от майката на новороденото. Облизването спомага за по-бързото подсушаване на кожата и предпазва от простуда, а освен това се осъществява масаж на тялото, което спомага за усилване на физиологичните процеси на новороденото. Ако овцете отказват да облизват агнетата (найчесто при първескините), почистването и подсушаването става от стопанина с чиста и суха кърпа. ЧЕТВЪРТО. Осигуряване на първото забозаване с коластра – не покъсно от 20-30 минути след раждането.
Агнетата се раждат без имунитет, без имуноглобулини и антитела и са беззащитни спрямо бактериите и вирусите. Имунни тела и защита те получават от майчината коластра, която съдържа 5-7 пъти повече антитела от кръвта на майката. Освен това коластрата е изключително богата на хранителни вещества. Високото съдържание на магнезий възбужда перисталтиката на червата и спомага за изхвърляне на жълтеникавата течност в тях, събрана по време на бременността.
Приемането на достатъчно количество коластра още от 20-та- 30-та минута след раждането до 24-ия – 48-ия час има огромно значение за запазването на здравето и живота на новородените агнета. В случаите, когато майките са маломлечни, особено при някои първескини, както и при овце, родили две или три агнета, коластрата е недостатъчна и е необходимо да се потърси начин да се издои или осигури бозаенето от други високомлечни овце, родили по същото време. Ако няма такава възможност, необходимо е предварително още около 1 месец преди започване на агненето овцевъдите да се запасят с коластра от здрави, скороотелени крави, не по-късно от 10-12 часа след отелването.
Получената коластра се разлива в стерилни пластмасови бутилки с обем 250 мл и се замразява в камерата на хладилника или във фризер. При необходимост бутилките с коластра се размразяват в топла вода (около 50 градуса по Целзий) и коластрата се изхранва с биберон при температура 38-40 градуса. От в. Гласът на фермера