Само с наличните домашни фуражни ресурси не може да се подготвят добри смески за птиците. Необходими са още добавки, с които ще се подобри тяхното качество, ще се подпомогне по-пълното смилане и усвояване на фуражите. За тази цел се използват голям брой добавки. Разнообразието е голямо и броят им постоянно расте. Използването им се отразява положително и на здравословното състояние на птиците и води до повишаване на тяхната продуктивност.
Минералните добавки са необходими за храненето на всички възрасти птици. Те са широко достъпни, евтини или безплатни, лесно се дозират и влагат в смеските. С тяхната добавка се компенсира недостигът на определени микроелементи в основните фуражи, влагани в смеските. Не трябва да се забравя, че минералните вещества служат като градивни елементи на организма и всеки от тях има определена роля в него. Недостигът на някой от тях предизвиква смущения в организма, болестни състояния и неизбежно намаление на продуктивността.
Калцият например участва в изграждането на костите и черупките на яйцата, в регулирането на сърдечната дейност, а фосфорът има определена роля за нормалната работа на мускулите, при формирането на яйчния жълтък и кръвта, за качеството на месото и люпимостта на яйцата и т.н. Затова осигуряването на минерални добавки трябва да се приеме като необходимо, дори задължително.
Готварска сол. Тя е необходима като добавка не само за подобряване на апетита на птиците, но и за подобряване на храносмилането и оползотворяването на храната.
Трябва обаче да се има предвид, че големите количества сол (над 8 на сто) са токсични, особено за малките пилета и младите птици. Нейната добавка в смеските зависи и от възрастта на птиците и нейното количество трябва да бъде в границите от 0,15 до 0,35 процента.
Креда. Тя се влага в смеските като допълнителен източник на калций под формата на калциев карбонат. Неговото съдържание достига 36 процента.
Освен каго компонент в смеските, при кокошките и другите видове възрастни птици тя се дава и като самостоятелна добавка в отделни хранилки или други съдове. Дозировката й в смеските се определя от възрастта на птиците и от конкретните нужди на смеската.
Сатурачна вар. Тя е отпадък при производството на захар.
Добавя се в смеските като допълнителен източник на калций, съдържанието на който в нея достига 33 на сто. Преди употреба е добре да се обработва термично.
По-рядко в личните стопанства, като минерална добавка се използват мидени черупки, костено брашно, дикалциев и трикалциев фосфат и други. В тях съдържанието на калций е съответно 30,33, 23 и 38 процента. Те обаче са основните източници за добавка и на фосфор в смеските. Съдържанието на фосфор в тях (без мидените черупки) е съответно 18, 18 и 20 на сто.
Основните микроелементи, които се влагат в смеските като допълнителни добавки, са желязо, цинк, мед, манган, йод, кобалт и селен. Тяхното най-добро дозиране се осигурява с добавката на премикси (витаминномикроелементни смески) или на отделни микроелементни смески. На опаковките на тези добавки обикновено има указания за какви птици са предназначени и каква дозировка се препоръчва. От в. Гласът на фермера