Най-добра реколта от години насам отбелязаха български производители на картофи, подпомогнати от Интерснак България.
„Добивите тази година са много добри” – хвалят се земеделците. „Повечето от картофите са доста едри - с над 55 мм. в диаметър. Освен това са с жълта сърцевина, а според наши наблюдения това е предпочитаният вид от българите” – допълват оттам .
Те посочват три основни причини за успешната реколта тази година - качествените суровини, подходящите климатични условия и непрекъснатите грижи. Интерснак България подпомогна българските производители на картофи, като им предостави семена от Холандия и торове от Франция. Инвестицията е на стойност 2,5 милиона лева. Освен финансовата помощ, земеделците получават и консултации от специалисти, обучавани в Германия. Компанията планира да закупи 6000 т. картофи от новата реколта в Самоков, Ихтиман и Монтана и да ги използва за основна суровина на своята продукция.
В момента основни проблеми на картофопроизводителите си остават забавянето на държавните субсидии, трудната реализация на реколтата и ниските изкупни цени. По данни на Министерство на земеделието и храните до момента 109 картофопроизводители не са взели субсидията си от държавата.*
„Сътрудничеството ни с българските картофопроизводители дава своите резултати” – коментират от „Интерснак България”. „Благодарение на добрата реколта ние ще можем да осигурим още по-високо качество на продуктите, които предлагаме на пазара у нас. А това ни стимулира да продължаваме да подкрепяме българското земеделие”.
„Интерснак България” използва само български картофи, като за миналата година от родните производители са били изкупени 7 хиляди тона. Основната суровина са зимни картофи от Самоков, Ихтиман и Монтана. От 2007 г. се работи и с единствения фермер в България, от Сливен, който отглежда летен сорт картофи. Компанията субсидира българските земеделци със семена и торове за трета поредна година.
*Зам.-министърът на земеделието и храните - Цветан Димитров, среща с представители на Националната асоциация на българските картофопроизводители в МЗХ, септември 2009 г.