[B%]Скандални договори, далавери с европари и одобрени проекти, за които няма осигурено финансиране - такива мини са заложени във всяко министерство. И те гърмят всеки път, когато се отвори нова папка, твърди новата смяна във властта. Строителният министър Росен Плевнелиев вече обяви във фалит подопечното си ведомство. Дупка от 2,5 млрд. лева в бюджета изчисли финансовият му колега Симеон Дянков. В папки се е заровила и новият екоминистър Нона Караджова, пише в. Стандарт.[%B]
Екоминистерството е потънало в дългове. Това сочи първата ревизия, направена от министър Нона Караджова. Първата й работа бе да обяви публично решенията на борда на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). В него се събират парите от екотакси и от глобите на замърсителите. Идеята е с тях да се финансира изграждането на канализация, пречиствателни станции, сметища и да се подпомага поддръжката на околната среда с построяването на екопътеки, местообитания на редки животни и други.
След първоначалния оглед екоминистърът откри, че при планирани 87 млн. лева са изхарчени почти 90 млн. лева. Най-скандалното е, че са сключени договори за още 150 млн. лева. Излиза, че предприятието е на сериозен минус.
Най-голяма е бъркотията във водните проекти, защото те са и най-много. Правят впечатление големите разлики в цените по различните поръчки. По 1000 евро на калпак например ще струва каналът на 948-те жители на с. Мъдрево, община Кубрат, Разградско. Град Цар Калоян пък, който бе сериозно наводнен през 3007 г., получава за същото само половината сума. 1,5 млн. лева взема с. Костиево, община Марица, с население 1778 души за ВиК. Същата сума са решили да дадат от управителния съвет на ПУДООС на с. Войсил с 1028 жители. С почти същия брой жители с. Старосел получава 2,5 млн. лева. Хората от прославилото се с изказването на Ахмед Доган село Кочан пък вземат за построяване на канал едва 187 683 лева безвъзмездна помощ. Оказва се, че селото обаче хич не е малко. Населението му е над 3 хиляди души.
Сумите, които се отпускат за изграждане на канализация и пречиствателни съоръжения от ПУДООС, вече може да се прочетат в сайта на МОСВ. Средствата, които най-често се срещат, са между 400 и 500 хил. лева. Има и по-малки - около 200 хил. лева. В обявленията на проектите обаче никъде не е упоменато, колко е населението.
За безвъзмездната помощ от ПУДООС няма норма, но проектите по оперативна програма "Околна среда" трябва да отговарят на определени стандарти. Там е прието при изграждане на ВиК парите да се смятат средно по 500 евро на човек. Никой през последните четири години не си е направил труда да изведе матрица, по която да се отпускат средствата за проектите, обясниха от екоминистерството. Покрай съмненията на Европейската комисия, че доста от проектите са надути, бившият експремиер по еврофондовете Меглена Плугчиева нареди да се организира работна група за проверка. В нея трябвало да участват представители на Сдружението на общините, на Строителната камара и други организации, които имат отношение към водните проекти. Групата се събрала веднъж и с това дейността й се изчерпала. Сега новият министър Нона Караджова ще трябва да започне всичко отначало. Преди два дни тя разпореди всички дирекции на ведомството й да започнат детайлен анализ на проектите, за да се изготви такава матрица. Само по този начин може да се убеди Еврокомисията, че управляващите имат волята да решат проблема. Санкции ще има, но те може да са по-малки или да се разсрочат във времето, смятат от МОСВ. Ако пък успеят да уговорят еврочиновниците, че бързо ще се справят, можело и да отървем глобите.