[B%][G%]ЛИПСАТА НА БОР ПОНИЖАВА УСТОЙЧИВАСТТА КЪМ БОЛЕСТИ[%G][%B]
Излишъкът в почвата на микроелемента бор предизвиква задържане на растежа, отслабване на растенията и хлороза. Заболяването се развива в засушливи години. При падане на достатъчно валежи или при своевремено поливане растенията се оправят. Недостигът на бор често се наблюдава при песъчливи почви и се съпровожда от отмиране на точките на растеж и усилено развитие на странични разклонения. В резултат на това се скъсяват междувъзлията и растенията са ниски и гъсти. При силен глад се появява и антоцианово оцветяване. При клубените, които издребняват, се получават пукнатини и кафяви петна. Растението е със силно понижена устойчивост към болести.
[B%][G%]МЕДТА Е ВАЖНА ЗА РАЗВИТИЕТО НА РАСТЕНИЯТА[%G][%B]
Недостиг на мед може да се прояви при торфено-блатни почви. Изразява се в задържане на ръста на развитие, понижаване на добива. Медните торове помагат за повишаване устойчивоста на растенията към неблагоприятните условия и болестите.
[B%][G%]ПРИ ВИСОКО РН ЧЕСТО ИМА НЕДОСТИГ НА МАНГАН[%G][%B]
Недостиг на манган може да се получи при картофи на карбонатни, торфени почви, когато pH е по-голямо от 6-6,5. При това положение се получава хлороза по листата, отначало между жилките. При силно изразен глад се получават некротични петна по листата, затормозване и спиране на растежа на културата, понижаване на продуктивноста.
[B%][G%]МАГНЕЗИЯТ ПРАВИ РАСТЕНИЯТА ПО-БЛЕДИ[%G][%B]
Първи се затормозват по-долните листа. Изчезването на зеленото оцветяване започва от върха и края на листа, прогресира между жилките в направление към центъра на листната петура. При силен глад се поразява цялото растение с изключение на върха. При това се снижава съдържанието на скорбяла в картофите до 1-3 процента. Недостигът на магнезий може да се овладее с внасянето на магнезиеви торове или с листновнасяне на такива.
[B%][G%]ПОВИШЕНОТО СЪДЪРЖАНИЕ НА БОР ДЕЙСТВА ОТРИЦАТЕЛНО НА РАСТЕНИЯТА[%G][%B]
Излишък на хлор се получава в почвата при системно внасяне на калиев хлорид. Присъствието в почвата на повече от 0,005 на сто хлор има отрицателно действие върху растенията. Долните листа са тесни с обърнати нагоре краища, понижава се съдържанието на хлорофил и се развива хлороза.
[B%][G%]ГЛАДНИТЕ ЗАКАЛЦИЙ ЛИСТАНА КАРТОФИТЕ СЕЗАВИВАТ[%G][%B]
Листата на върха розовеят от основния дял на листа. Свиват се като фунийка, стават по-тънки, краят им става леко вълнист. При недостиг на калций растежът като цяло изостава.
[B%][G%]ЦИНКОВОТО ГЛАДУВАНЕ ПРЕДИЗВИКВА ЗАВЯХВАНЕ НА КАРТОФИТЕ[%G][%B]
Недостигът от цинк се проявява във вид на точковидни, некротични петна на долната част на листната пластина и в хлороза на листата разпространяваща се отдолу нагоре. При по-сериозни липси растенията са затормозени, листата завяхват и засъхват. Добивът на картофи рязко се понижава.