Саша Маркова
По медиите се заговори за регламент 852 на ЕС и после всичко потъна и пак се забрави... Но 118 –те хиляди ферми в България, които са пред затваряне, защото не могат да изпълнят изискванията по отношение на хигиената, не забравиха.
[B%]Регламентът[%B]
Регламент 852 на ЕС от 2004 г. задължава правителството на всяка една страна от Европейския съюз да разработи специални правила, при които фермерите да могат да произвеждат храни от собствената си продукция.
Във всички страни от Европейския съюз има въведено такова законодателство. То позволява на малките ферми да произвеждат и продават малки количества продукция на крайни клиенти, ресторанти и магазини. Разбира се, при стриктно спазване на изискванията за хигиена и безопасност. Това обикновено са малки ателиета за преработка, често с размерите на една стая.
Последна се възползва от въвеждането на Регламент 852 Румъния, още преди 2 години. Единствената европейска страна, която не помисли за въвеждането на такива изисквания, разбира се, е България.
[B%]Инициативата[%B]
Бе създадено сдружение на неправителствени организации коалиция „Чиста храна, честен поминък”, в което членуват Българска национална асоциация на потребителите (БНАП), WWF Дунавско-Карпатска програма България, Фондация за биологично земеделие Биоселена, Българско дружество за защита на птиците, Движение Slow food в България и др. В пресата се зашумя за създадената от тях инициатива, която призовава държавата да изпълни европейските изисквания и да даде равен шанс на всички фермери да преработват и законно да продават своята продукция. От коалицията смятат, че по този начин стоките ще достигнат до потребителите на реалните си цени, а фермерите вместо да фалират ще получат достойно възнаграждение за труда си, и ще са стимулирани да запазят качеството на продукцията. Тъй като законът за малките и големите ферми в Бългърия в момента е еднакъв, дребните ферми са в трагично състояние. Те са принудени да продават млякото си само на 249 мандри. Така 120 000 ферми са закрепостени към мандрите, одобрени за изкупвачи. А единственото оправдание за ниските изкупни цени е уж некачественото мляко.
Новият закон не само ще спаси малките ферми от фалит, но и ще допринесе за развитие на туристически услуги, запазването на поминъка и природните дадености.
[B%]Опит за сравнение[%B]
Във Франция над сто хиляди малки ферми преработват и продават част или цялата си продукция директно на хората в района.
Според думите на председателят на фондация „Биоселена” д-р Стоилко Апостолов, инвестицията не е непосилна. Например, във френската ферма Gwenolee, собственост на две семейства са вложени 30 хиляди евро, но благодарение на тази инвестиция сега имат финансова стабилност. Мандрите изкупуват млякото на кравите им за 32 цента, но ако го превърнат в един от 14-те продукта в асортиментната си листа, ще печелят средно по 1,16 евро.
Фермерите отделят повечето от времето си за животните, а магазинчето във фермата работи само два дни от седмицата. Малка стаичка са превърнали в цех за подквасване на мляко в стъклени буркани, всичко се изработва ръчно като истински местен деликатес.
Българската версия на подобна ферма е същата, но липсва резултат. Росица и Иван от Троян, които се грижат за 60 крави, все още не разполагат със субсидии за биопроизводство. Нямат право да преработват млякото на своите животни, а единствено да го продават на някоя от одобрените от държавата мандри, с която са сключили договор.
[B%]Среща на високо равнище[%B]
През месец май коалиция „Чиста храна, честен поминък” инициира среща с г-жа Меглена Плугчиева, вицепремиер на Република България, посланиците на Великобритания и Австрия, представители от посолството на Франция, на която бяха обсъдени европейските законови разпоредби по отношение на производството и търговията с продукти на малки производители. Според вицепремиера Меглена Плугчиева „българското правителство е в дълг към малките земеделските производители и фактът, че няма закон, който да подпомага тяхната дейност, възпрепятства усвояването на част от средствата на Европейската програма за развитие на селските региони”. Заместник министър-председателят пое ангажимент за създаване на работна група с представители на отговорните институции, академичните среди и представители на коалицията, която да подготви проект на наредбата.
Поетите ангажименти за въвеждането на Регламент 852 на ЕС явно доста ще позакъснеят, още повече че се задават избори. А фермерите искат бързи решения и действия, не само обещания, поне докато не затворят.
Нови избори, нов късмет!