Условията за акациев медосбор в страната са добри. Ако природата позволи реколтата ще споходи добрите пчелари, подготвили своите семейства за урожай. Информация идва във вестника от цялата страна – само на отделни места има измръзвания, по-скоро пролетни отколкото вследствие на зимните студове. Преваляванията, които се случват в западната половина от страната са много добър катализатор на нектароотделянето. В Централната част на България има добър цвят и относително високи температури. Ако не се появи сух вятър би трябвало да има и там мед.
Готовността на пчеларите е повод за размисли. Въпреки, че вече втора година е в действие програмата за развитие на пчеларството, все още няма отчетлив скок в подобряване на техническата съоръженост на пчелините. Такава и не би могло да се очаква, като се има предвид ограниченото финансиране. Консултациите по места с пчелари и пчеларски деятели подсказват, че в следващите периоди трябва да се наблегне повече на финансирането на кошерите, отколкото на други мерки. Така добрите пчелари ще мислят и за създаваните от тях отводки и последващия добив на мед и прашец. Голямата опасност в момента е високият принос на нектар и прашец да не блокира майката и нейното яйцеснасяне. При това положение пчелното семейство ще има затруднение и в следващите дни при последващата паша няма да има високия потенциал за събиране на нектар. Друга опасност е стесненото гнездо и притокът на храна да не предизвикат роево настроение в семействата. Опасност за това сега не съществува, но ако времето се влоши, трябва да бъдем особено бдителни. Във всеки пчелин трябвва да са налице възможности за разширяване на гнездото и осигуряване на спокойни условия за работа на пчелите.
Георги Гочев от Поморие, бай Киро от Несебър и Симо Тодоров от София прилагат в практиката нов елемент на модерното пчеларство – специализирано дъно на кошер с много добри функции по събирането на прашец. Освен това с него се подобрява зимуването, хигиената и вентилацията на пчелното семейство. За резултатите от практическото му използване ще очакваме пчеларите сами да информират през есента.