Доматите за средно ранно производство, отгледани от разсад, са вече в градината. Ако сте предвидили площи за късно полско производство, приложете директна сеитба на домати без разсад. Подходящото време за сеитба е от края на май до началото на юни
ПРЕДИМСТВАТА СА МНОГО
Директното отглеждане на домати позволява на сравнително по-малка площ да се разположат повече бройки растения, за които не е необходима да произвеждате разсад от ранна пролет. Те не се нуждаят от опорна конструкция, не се култучат и узряват дружно, което ги прави подходящи за пазара за есенно консервиране. Плодовете са поздрави тъй като съдържат повече сухо вещество, а отглеждането на високи лехи, където има по-добро проветрение ги прави по-устойчиви на болести. През късна есен недозрелите плодове са подходящи за съхранение и доузряване.
ТЕХНОЛОГИЯТА Е ЛЕСНА ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ
Технологията за директно производство на домати е опростена и много лесна. Важно е да изберете подходящи сортове – найчесто такива са тези с продълговати плодове. Сеитбата се прави на високи лехи, на които според желанието може да разположите един или два реда (ленти) растения. Ширината на лехата при едноредова лента е 40-50 см и междуредие (бразда) 3035 см. Височината на лехата трябва да е 25-30 см., защото в по-късен етап браздата, която се получава ще служи за поливане. Дължината на лехите зависи от възможностите за поливане.
АГРОТЕХНИКА
Преди сеитба на семената обработете добре почвата и оформете високите лехи. Дълбочината на сеитба трябва да е около 2,5-3 см. След сеитбата полейте обилно, така че водата да навлажни достатъчно почвата и да стигне до семената. Това гарантира бързото им и дружно поникване. След поникване растенията се прореждат.